Reklama

Nové měření znečišťujících látek v ovzduší

Vysoká škola báňská společně s polským institutem meteorologie a bezpečnostně technologickým klastrem se budou podílet na novém výzkumu ovzduší. Měřením by se mělo prokázat, kolik prachových částic putuje z české strany do Polska a naopak.

Stáhnout video
Reklama

Vysoká věž bývalého dolu František v Horní Suché poslouží vědeckým experimentům v rámci česko-polského projektu AIR Border. Na střeše bude umístěna sonda na měření množství prachových částic. Pod věží se pak budou hodnoty sbírat ve speciálním voze. Další sondy jsou umístěny na polské straně.

Jiří Bílek, projektový manažer, Bezpečnostně technologický klastr: “Prach, jeho velikost a složení, se sledují zároveň s meteorologickými podmínkami, protože by bylo málo, kdybychom nevěděli, odkud prach přiletěl. Takže zároveň se sleduje, ze kterého směru, z jaké dálky, jakou rychlosti prach přiletí na místo, kde se měří”.

Zda více prachu posíláme my do Polska či naopak, pomůže zjistit i speciální vzducholoď, která se bude pohybovat mezi měřícími stanicemi ve výšce až 1200 metrů.

Petr Jančík, hlavní řešitel projektu, VŠB - Technická univerzita Ostrava: “Vzducholoď je schopná měřit zespoda nahoru, takže budeme měřit vertikální profily toho znečištění a kromě toho bude schopna létat mezi těmito dvěma stanicemi a doplňovat obrázek toho, jak proudí jednotlivé znečištění mezi hranicemi”.

Celý projekt potrvá tři roky. Výsledky výzkumu by měly být tedy známy v roce 2020.

ReklamaTragédie v Oradur-Sur-Glane / výstava

05.02. 16:00 - 14.01. 18:00
Havířov, Památník Životické tragédie, Havířov-Životice

Podmalby na skle / výstava

19.02. 16:00 - 31.12. 18:00
Karviná, Výstavní síň, Karviná

Obrázky z dějin Petřvaldu / výstava

07.03. 16:00 - 28.02. 18:00
Karviná, Technické muzeum Petřvald

VAMOZ - servis, a.s.
Karviná
od 30 000 Kč do 33 000 Kč

Detail

Karvinská hornická nemocnice a.s.
Karviná
od 25 000 Kč

Detail

Karvinská hornická nemocnice a.s.
Karviná
od 22 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Skrytá hrozba v autě

Více PR článků
Zavřít reklamu