Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nové měření znečišťujících látek v ovzduší

  • Havířov,

Vysoká škola báňská společně s polským institutem meteorologie a bezpečnostně technologickým klastrem se budou podílet na novém výzkumu ovzduší. Měřením by se mělo prokázat, kolik prachových částic putuje z české strany do Polska a naopak.

Vysoká věž bývalého dolu František v Horní Suché poslouží vědeckým experimentům v rámci česko-polského projektu AIR Border. Na střeše bude umístěna sonda na měření množství prachových částic. Pod věží se pak budou hodnoty sbírat ve speciálním voze. Další sondy jsou umístěny na polské straně.

Jiří Bílek, projektový manažer, Bezpečnostně technologický klastr: “Prach, jeho velikost a složení, se sledují zároveň s meteorologickými podmínkami, protože by bylo málo, kdybychom nevěděli, odkud prach přiletěl. Takže zároveň se sleduje, ze kterého směru, z jaké dálky, jakou rychlosti prach přiletí na místo, kde se měří”.

Zda více prachu posíláme my do Polska či naopak, pomůže zjistit i speciální vzducholoď, která se bude pohybovat mezi měřícími stanicemi ve výšce až 1200 metrů.

Petr Jančík, hlavní řešitel projektu, VŠB - Technická univerzita Ostrava: “Vzducholoď je schopná měřit zespoda nahoru, takže budeme měřit vertikální profily toho znečištění a kromě toho bude schopna létat mezi těmito dvěma stanicemi a doplňovat obrázek toho, jak proudí jednotlivé znečištění mezi hranicemi”.

Celý projekt potrvá tři roky. Výsledky výzkumu by měly být tedy známy v roce 2020.
Svatováclavský hudební festival - Flétnové sonáty

18.09. 18:00
Orlová, Evangelický kostel, Orlová

Svatováclavský hudební festival - Hudba anglické renesance

19.09. 19:00
Albrechtice, Kostel Svatých apoštolů Petra a Pavla, Albrechtice

Bohemia Marten Plus s.r.o. - Horní Suchá
Horní Suchá
od 110 Kč/hod.

Detail

Bohemia Marten Plus s.r.o. - Horní Suchá
Horní Suchá
od 110 Kč/hod.

Detail

Bohemia Marten Plus s.r.o. - Horní Suchá
Horní Suchá
od 110 Kč/hod.

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků