Nové měření znečišťujících látek v ovzduší

  • 16:45,
  • Havířov,

Vysoká škola báňská společně s polským institutem meteorologie a bezpečnostně technologickým klastrem se budou podílet na novém výzkumu ovzduší. Měřením by se mělo prokázat, kolik prachových částic putuje z české strany do Polska a naopak.

Vysoká věž bývalého dolu František v Horní Suché poslouží vědeckým experimentům v rámci česko-polského projektu AIR Border. Na střeše bude umístěna sonda na měření množství prachových částic. Pod věží se pak budou hodnoty sbírat ve speciálním voze. Další sondy jsou umístěny na polské straně.

Jiří Bílek, projektový manažer, Bezpečnostně technologický klastr: “Prach, jeho velikost a složení, se sledují zároveň s meteorologickými podmínkami, protože by bylo málo, kdybychom nevěděli, odkud prach přiletěl. Takže zároveň se sleduje, ze kterého směru, z jaké dálky, jakou rychlosti prach přiletí na místo, kde se měří”.

Zda více prachu posíláme my do Polska či naopak, pomůže zjistit i speciální vzducholoď, která se bude pohybovat mezi měřícími stanicemi ve výšce až 1200 metrů.

Petr Jančík, hlavní řešitel projektu, VŠB - Technická univerzita Ostrava: “Vzducholoď je schopná měřit zespoda nahoru, takže budeme měřit vertikální profily toho znečištění a kromě toho bude schopna létat mezi těmito dvěma stanicemi a doplňovat obrázek toho, jak proudí jednotlivé znečištění mezi hranicemi”.

Celý projekt potrvá tři roky. Výsledky výzkumu by měly být tedy známy v roce 2020.
Hudební výlety: Advent s hlubokými žesti České filharmonie

Dnes 15:00 - 19:38
Karviná, Kostel sv. Maří Magdalény , Dětmarovice

Hudební výlety: Advent s hlubokými žesti České filharmonie

Dnes 18:00 - 19:38
Karviná, Kostel sv. Anny, Rychvald

Gospelové Vánoce v Orlové

14.12. 17:00 - 07.12. 19:38
Orlová, Husův dům, Orlová

Michal Swaczyna
Karviná
od 20 000 Kč do 27 000 Kč

Detail

Nemocnice s poliklinikou Karviná-Ráj, příspěvková organizace
Karviná
od 31 920 Kč do 100 303 Kč

Detail

H&P Account Tax Consulting a.s.
Karviná
od 18 000 Kč do 21 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků