Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Čipování psů bude povinné ve všech městech

  • Havířov,

Od roku 2020 bude čipování psů povinné. Útulkům i strážníkům by ale pomohlo, kdyby byl současně zaveden i jednotný celostátní registr. S tím ale novela zákona nepočítá.

Ve městech, kde platí vyhláška o povinném čipování psů, se daří útulkům mnohem rychleji dohledat majitele zatoulaného zvířete. Například v Havířově mívali až 120 psů. Po zavedení vyhlášky počet klesl na polovinu. Přesto útulek naráží na problém.

Šárka Štěrbová, pracovnice útulku Max Havířov: “Se setkáváme stále s tím, že mnoho pejsků je očipováno v Havířově, ale bohužel nejsou na magistrátě přihlášeni. To znamená, že my toho pejska nemůžeme dohledat”.

A to není jediný problém. Útulek zajišťuje odchyt i pro okolní obce.

Dagmar Polaková, vedoucí útulku Max Havířov: “Akorát se naráží na další problém, protože v okolních obcích není povinnost čipování, takže pak je ta dohledatelnost horší. Dá se říct, že se majitel nedá dohledat”.

Tyto zkušenosti mají i strážníci městských policií. Novela veterinárního zákona počítá s tím, že od roku 2020 bude čipování povinné ve všech obcích. S čím ale zákon nepočítá, je zavedení celostátní databáze.

Václav Ožana, zástupce ředitele MP Karviná: “Když si představím, že by byl jednotný registr evidovaných čipů k příslušnému městu, majiteli, tak by se lépe dohledávalo příslušného majitele”.

Povinné čipování se zavádí i z důvodu, aby se zamezilo takzvaným množírnám.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy