Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Mladík přišel o řidičák kvůli nepřesnému testu

  • Havířov,

Řidič z Havířova přišel na dva měsíce o řidičský průkaz kvůli pozitivnímu testu na drogy. Krevní testy ale následně ukázaly, že pod vlivem návykových látek nebyl. Policie tvrdí, že se jednalo o ojedinělý případ.

Za volant usedá stále více řidičů pod vlivem návykových látek. Je tedy na místě, že policisté provádějí častější orientační kontroly. Testy však nejsou stoprocentní a člověk přesto, že drogy neužívá, může přijít o řidičský průkaz. Přesně to se stalo mladíkovi z Havířova.

Leon Běčák, řidič: “Vezl jsem rodinu z chalupy domů a zastavili mě policisté. Dali mi test na alkohol a ten byl negativní. Dali mi test na drogy a ten byl pozitivní, i když jsem nic nebral. Musel jsem rodinu přesvědčovat o tom, že žádné drogy neberu a bylo to pro mě nepříjemné”.

Krevní testy později opravdu ukázaly, že mladík žádné drogy nebere. Policisté mu však řidičský průkaz zabavili už na základě orientačního testu.

Přitom metodika samotného policejního prezidia říká, že pokud je test pozitivní, ale řidič nejeví známky ovlivnění návykovými látkami, není doporučeno využívat oprávnění k zadržení řidičského průkazu.

Zlatuše Viačková, mluvčí PČR Karviná: “Policisté využívají svého oprávnění tak, aby předešli nebo zamezili případnému jiných účastníků silničního provozu. Během silniční kontroly sledují reakce projevy řidičů”.

Úřadům trvalo téměř dva měsíce, než mladíkovi řidičský průkaz vrátily. Kdyby byl řidičem z povolání, zřejmě by už přišel o práci. Krajské ředitelství v Ostravě se k tomuto případu vyjádřilo následovně:

“Od dodavatele testu bylo zjištěno, že jeho přesnost je 99%. Vzniklá situace je přinejmenším politováníhodná a ojedinělá,“ sdělil vedoucí oddělení vnitřní kontroly Petr Němec.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy