Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Povinné předškolní vzdělávání se zřejmě zruší

  • Havířov,

V loňském roce začala platit novela zákona o povinném předškolním vzdělávání. A už po necelém roce zákonodárci zvažují, že normu zruší. Mateřské školy to ale vítají.

Rodiče, kteří měli v loňském roce doma předškoláka, ho museli povinně zapsat do mateřské školy. A to díky novele zákona. Pokud tak neučinili, museli ředitelé mateřinek pracně rodiny dohledávat. Nyní poslanci uvažují, že zákon zruší, protože administrativa je náročná, drahá a zákon nic nepřinese.

Leona Nováková, ředitelka MŠ Přímá: “Zrovna u nás v naší mateřské škole jsme neviděli nějaký větší nárůst počtu předškolních dětí v tomto školním roce, který nastal”.

Pro zrušení zákona jsou i rodiče.

Lucie Wilčková, rodič: “Dcera má pět a půl roku a chodí do školky. Myslím si, že většina rodičů si uvědomuje, že ten poslední rok před školou je pro dítě nutný”.

S normou měly práci i radnice, jakožto zřizovatelé.

Alena Zedníková (ČSSD), náměstkyně havířovské primátorky: “Já si myslím, že pokud došlo k nějaké změně a něco se zavedlo, že by se to mělo nechat alespoň dva roky. Po dvou letech se to nějak vyhodnotilo”.

Rodičům, kteří zanedbali povinnou předškolní výchovu, hrozí až pětitisícová pokuta. A i v Havířově zahájili s desítkami rodin správní řízení.

Jiří Nowák, vedoucí správního odboru: “V 65 případech to skončilo uložením sankce, respektive trestu. Tento trest nebyl trestem pokuty. My jsme přistoupili k trestu napomenutí, který zákon v tomto případě připouští”.

I krajský úřad je názoru, že by se zákon měl zrušit.

Stanislav Folwarczny (ODS), náměstek hejtmana MS kraje: “Dnešní systém, který se zavedl, je hodně administrativně náročný jak pro mateřské školy, tak pro zřizovatele a ten dopad nebude významný”.

Zákonodárci chtějí zrušit i povinnost přijímat dvouleté děti. Tato nařízení mělo platit od roku 2020.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy