Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

O kotlíkové dotace je v Havířově malý zájem

  • Havířov,

Od září loňského roku běží v Moravskoslezském kraji druhé kolo kotlíkových dotací. V Havířově ale o žádosti není velký zájem. Přitom peníze, které mohu lidé získat, pokryjí značnou část investici.

Pan Vladislav Josiek z Havířova ještě donedávna topil ve starém kotli. Jakmile bylo vypsáno první kolo kotlíkových dotací, neváhal ani chvíli a podal si žádost.

Vladislav Josiek, domkař: “Administrativně to moc náročné nebylo a maximální částka, kterou můžete dostat, je 150 tisíc, z toho jsme dostali 85% zpátky. Od doby, kdy se poslaly všechny dokumenty, tak peníze přišli po dvou a půl měsících”.

Přesto v Havířově není o kotlíkové dotace velký zájem. Do první výzvy se zapojilo v roce 2016 jen 60 domkařů. Do druhé, která běží v současné době, prozatím necelých sto. Rodinných domů je na území města zhruba 4800.

Eva Havlů, vedoucí oddělení strategického rozvoje: “Je možné, že převážně starší občané si neumí s tímto poradit. Několikrát jsme avizovali, že jsme nápomocni s vyřízením těchto žádostí”.

Pan Chroboczek, který si díky dotaci pořídil tepelné čerpadlo a ušetřil tím 147 tisíc korun, vidí problém jinde.

Petr Chroboczek, domkař: “Pokud vím, tak někteří mají problém s financováním toho celého projektu, protože nejdříve to musíte zaplatit a až potom dostanete peníze z té dotace. Je to spíše na otázku na města, zda by se zamyslela a některým občanům nepomohla tím, že jim to zafinancují a zpětně si to stáhnou z dotace”.

Radnice ale neuvažuje, že by lidem poskytovala půjčky. Každému, kdo v žádosti uspěje, přidá město ještě 7,5tisícový příspěvek. Druhá výzva kotlíkových dotací platí do konce roku.

Nahlásit chybu


K tématu
Pedagogicko-psychologická poradna, Karviná, příspěvková organizace - Doubrava a okr. Karviná
Doubrava
od 32 820 do 42 780 Kč/měsíc

Detail

Z + M Logistics, spol. s r.o. - Orlová
Orlová
od 7 388 do 12 313 Kč/měsíc

Detail

MaAnBa Plus s.r.o. - Č. Těšín
Český Těšín
od 120 Kč/hod.

Detail