O kotlíkové dotace je v Havířově malý zájem

  • 20. února 2018,
  • 13:35,
  • Havířov,
  • Bára Kelnerová

Od září loňského roku běží v Moravskoslezském kraji druhé kolo kotlíkových dotací. V Havířově ale o žádosti není velký zájem. Přitom peníze, které mohu lidé získat, pokryjí značnou část investici.

Reklama

Pan Vladislav Josiek z Havířova ještě donedávna topil ve starém kotli. Jakmile bylo vypsáno první kolo kotlíkových dotací, neváhal ani chvíli a podal si žádost.

Vladislav Josiek, domkař: “Administrativně to moc náročné nebylo a maximální částka, kterou můžete dostat, je 150 tisíc, z toho jsme dostali 85% zpátky. Od doby, kdy se poslaly všechny dokumenty, tak peníze přišli po dvou a půl měsících”.

Přesto v Havířově není o kotlíkové dotace velký zájem. Do první výzvy se zapojilo v roce 2016 jen 60 domkařů. Do druhé, která běží v současné době, prozatím necelých sto. Rodinných domů je na území města zhruba 4800.

Eva Havlů, vedoucí oddělení strategického rozvoje: “Je možné, že převážně starší občané si neumí s tímto poradit. Několikrát jsme avizovali, že jsme nápomocni s vyřízením těchto žádostí”.

Pan Chroboczek, který si díky dotaci pořídil tepelné čerpadlo a ušetřil tím 147 tisíc korun, vidí problém jinde.

Petr Chroboczek, domkař: “Pokud vím, tak někteří mají problém s financováním toho celého projektu, protože nejdříve to musíte zaplatit a až potom dostanete peníze z té dotace. Je to spíše na otázku na města, zda by se zamyslela a některým občanům nepomohla tím, že jim to zafinancují a zpětně si to stáhnou z dotace”.

Radnice ale neuvažuje, že by lidem poskytovala půjčky. Každému, kdo v žádosti uspěje, přidá město ještě 7,5tisícový příspěvek. Druhá výzva kotlíkových dotací platí do konce roku.
LAMA Plus s.r.o.
Karviná
od 17 000 Kč do 20 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Vítkovický jez je opraven

Více PR článků
Zavřít reklamu