Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Kraj chce Havířovu pomoci s domovem seniorů

  • Havířov,

V Kulturním domě Radost v Havířově zasedali radní kraje. Na jednání bylo přizváno i vedení magistrátu. Město potřebuje vyřešit problém s výstavbou domova seniorů. Kraj přislíbil pomoc.

Havířov, nejmladší město v České republice, trápí stárnoucí populace a nedostatek volných míst v domovech seniorů. Radnice už je sice připravena na přestavbu bývalé základní školy na domov se zvláštním režimem, nemá však na to peníze. Právě toto téma vedení města řešilo v KD Radost, kde se konalo výjezdní zasedání rady kraje.

“Tam je velmi obtížné vyčlenit finanční prostředky, když toto zařízení nebude naše, ale následně bude převzato do systému financování a tímto způsobem se bude kraj podílet na provozních nákladech,” uvedl náměstek hejtmana MSK Jaroslav Kania (ANO).

Začlenění domova do základní sítě sociálních služeb městu pomůže.

“V praxi to bude znamenat to, že budeme krýt financování tohoto zařízení. 20 až 30% ztrátu musí hradit město Havířov, ale my budeme hledat ještě další zdroje, jak například dovybavit toto zařízení, kde už bychom mohli jako kraj finance uvolnit,” řekl náměstek hejtmana pro sociální oblast Jiří Navrátil (KDU-ČSL).

Přestavba objektu na domov bude stát více než 260 milionů korun. Příslib financování dostalo město nakonec od ministerstva.

“Já jedu příští týden na ministerstvo za paní ministryní Dostálovou, kde jsem domluvená na schůzce a kde už pro nás mají nějaké alternativy a prostředky. Ne ale z dotačních titulů, na to vypsány nejsou, vysvětlila primátorka Havířova Jana Feberová (ČSSD).

V současné době město eviduje přes 900 žádostí o umístění seniorů do domova.

Nahlásit chybu


K tématu
Správa železnic, státní organizace Bohumín
Bohumín
od 30 000 Kč/měsíc

Detail