Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Umělý odchov bažantů se v Havířově osvědčil

  • Havířov,

Přes sto mladých bažantů se podařilo uměle odchovat ochráncům přírody a myslivcům v Havířově. Nyní nastal čas, aby byli postupně ptáci vypouštěni do volné přírody.

Ve volné přírodě číhá na mladé bažanty ze strany predátorů nebezpečí. Proto se v Havířově ochránci přírody společně s myslivci rozhodli pro umělý odchov. Základem jsou kvalitní vajíčka.

“Dáváme je buď to líhně, nebo se snažíme je dávat pod kvočnu. Bažanti od ní získávají instinkty hned od počátku. 24 dní trvá než se bažant vylíhne z vajíčka. Máme tady bažanty od jednoho týdne a ti, co vypouštíme, tak mají 12 týdnů,” uvedl předseda havířovských ochránců přírody Lubomír Kminiak.

Bažanti, kteří se mohli poprvé projít ve volné přírodě, jsou hodně opatrní a nedůvěřiví. Proto jim ochránci budou muset nějakou dobu pomáhat s přikrmováním.

“Doplňujeme tím přirozené stavy a osvědčilo se nám to. Tito bažanti se plně začleňují do přírody a dokonce odchovávají svá mláďata,” doplnil myslivec Jan Kotula.

Podle myslivců ve volné přírodě přežije 50% těchto bažantů. I to je ale úspěch.

“Na bažanta je pět predátorů. Psi, jestřáb, liška, kuna a kočka. My to jen regulujeme. Střílíme kohouty a musí být pohlaví 1:6,” vysvětlil myslivec Jan Adámek.

Celkově se ochránci chystají postupně vypustit do volné přírody přes sto bažantů.
VKUS-BUSTAN s.r.o. Karviná
Karviná
od 16 100 do 17 000 Kč/měsíc

Detail

Bohemia Marten Plus s.r.o. - Horní Suchá
Horní Suchá
od 110 Kč/hod.

Detail

UXA VKP s.r.o.
Havířov
od 15 000 do 30 000 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků