Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Umělý odchov bažantů se v Havířově osvědčil

  • Havířov,

Přes sto mladých bažantů se podařilo uměle odchovat ochráncům přírody a myslivcům v Havířově. Nyní nastal čas, aby byli postupně ptáci vypouštěni do volné přírody.

Ve volné přírodě číhá na mladé bažanty ze strany predátorů nebezpečí. Proto se v Havířově ochránci přírody společně s myslivci rozhodli pro umělý odchov. Základem jsou kvalitní vajíčka.

“Dáváme je buď to líhně, nebo se snažíme je dávat pod kvočnu. Bažanti od ní získávají instinkty hned od počátku. 24 dní trvá než se bažant vylíhne z vajíčka. Máme tady bažanty od jednoho týdne a ti, co vypouštíme, tak mají 12 týdnů,” uvedl předseda havířovských ochránců přírody Lubomír Kminiak.

Bažanti, kteří se mohli poprvé projít ve volné přírodě, jsou hodně opatrní a nedůvěřiví. Proto jim ochránci budou muset nějakou dobu pomáhat s přikrmováním.

“Doplňujeme tím přirozené stavy a osvědčilo se nám to. Tito bažanti se plně začleňují do přírody a dokonce odchovávají svá mláďata,” doplnil myslivec Jan Kotula.

Podle myslivců ve volné přírodě přežije 50% těchto bažantů. I to je ale úspěch.

“Na bažanta je pět predátorů. Psi, jestřáb, liška, kuna a kočka. My to jen regulujeme. Střílíme kohouty a musí být pohlaví 1:6,” vysvětlil myslivec Jan Adámek.

Celkově se ochránci chystají postupně vypustit do volné přírody přes sto bažantů.

Nahlásit chybu


K tématu
Hakan Foods s.r.o.Karviná
Karviná
od 19 700 Kč/měsíc

Detail

V-TRADE, s.r.o. - Bohumín
Bohumín
od 3 200 Kč/měsíc

Detail