Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Pozor na parazita, který je v Těrlické přehradě!

  • Havířov,

Hygienici pátrají na Těrlické přehradě po parazitovi, který způsobuje nepříjemnou svědivou vyrážku. Tu přenáší plži v lokalitě na Pacalůvce. Nakaženo už bylo několik desítek lidí.

Jindy naprosto plná pláž v oblasti na Pacalůvce na Těrlické přehradě, nyní zeje prázdnotou. Návštěvníky od koupání odrazuje varování hygieniků, kteří nedoporučují pobyt ve vodě kvůli parazitovi. Ten způsobuje cerkáriovou dermatitidu.

Lidé si vzali varování k srdci, do vody chodí jen odvážlivci. Svědivou vyrážku měli i návštěvníci, kteří na přehradě kempují.

"Mám poštípané ruce jak od komára, ale nic jiného. Horečky nemám a po třech dnech to vymizelo," uvedla jedna žena.

"Víme o tom, a prý na to pomáhá namazat se opalovacím olejem, než se jde do vody. Koupat se jen krátce. Funguje to, manželka už poštípaná není, ale byla i vnučka. Já jsem neměl nic," popsal své zkušenosti další z návštěvníků přehrady.

Parazita přenáší vodní ptáci, kteří jsou hlavním hostitelem.

"Mezihostitelem jsou plži, prochází vývojem. Plž vylučuje cerkárie a ti jsou původci tohoto onemocnění," sdělila hygienička Marie Fiedorová.

Prokázat nákazu je však hodně těžké. Hygienici už podruhé odebrali z vody plže a budou testovat, zda se u nich parazit vyskytuje.

“I ti plži mohou být infikováni jen někteří. Ono se říká, že pokud se pět procent plžů prokáže jako infikovaných, tak tam už to riziko onemocnění je,” doplnila Marie Fiedorová.

Onemocnět mohou lidé většinou při opakovaném koupání. Obranou může být opravdu, pokud se před vstupem do vody lidé pořádně namažou opalovacím olejem.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy