Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nemocnice mají zájem o lékaře z Ukrajiny

  • Havířov,

Nemocnice se dlouhodobě potýkají s nedostatkem lékařů a sester. Zájem o zdravotníky z Ukrajiny proto roste. V současné době jich v krajských nemocnicích pracuje 19 a počet se bude postupně navyšovat.

Oleg Slyvka je mladý lékař z Ukrajiny, který před dvěma měsíci začal pracovat v havířovské nemocnici na chirurgii. Jazyk se učil už dříve, protože pracovat v Česku bylo jeho snem.

"Samozřejmě tady v nemocnici jsou lépe vybaveni než na Ukrajině. Operační sály jsou také lépe vybaveny. Správně pracuje pojišťovna a je tady dobrá mzda. Každý druhý lékař z Ukrajiny by chtěl pracovat v Česku nebo v EU,” uvedl lékař Oleg Slyvka.

Rovněž v Orlové a Karviné už pracují ukrajinští lékaři a další si vyřizují potřebná povolení. Nemocnice jsou ale limitovány.

“Každý lékař musí mít svého školitele a nemůže pracovat sám. Školitelů je v nemocnici omezený počet,” vysvětlil ředitel NsP Havířov a NsP Karviná-Ráj Jiří Matěj.

Ukrajinští lékaři už pracují téměř ve všech krajských nemocnicích.

"V současné době pracuje v krajských nemocnicích zřizovaných MSK zhruba 19 lékařů z Ukrajiny a dalších 15 je v před-atestační přípravě,” doplnil vedoucí oddělení zdravotní správy MSK Lukáš Chalás.

Co se týče zdravotních sester, tak by jich do krajských nemocnic mělo během několika měsíců nastoupit 13. Vyřídit veškerá povolení k práci a pobytu jsou ale zdlouhavá. Olegu Slyvkovi to trvalo jeden rok.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy