Reklama

Lékaři chtějí přidat, jinak nebudou dělat přesčasy

  • 12:38,
  • Havířov ,

Lékaři dostanou od Nového roku přidáno, ne však o 10%, jak čekali. Proto chtějí, aby mzdové prostředky dorovnal kraj. Ten ale v současné době na to nemá peníze. Pokud se strany nedohodnou, může ve zdravotnictví vzniknout velký problém.

Stáhnout video
Reklama

Pokud nedostaneme všichni přidáno o deset procent, jak slibovala vláda, nebudeme dělat přesčasové hodiny nad zákonný rámec. Toto vyjádření už podepsalo 80 lékařů z Havířova a více než 200 v dalších krajských nemocnicích. Začínajícím lékařům se má zvednout mzda o 7%, těm zkušeným s atestacemi jen o dvě.

"Čekáme na vyjádření kraje, celý leden necháme prostor pro jednání a pokud by nedošlo k dohodě, tak se rozhodujeme od února vypovědět přesčasové hodiny. V praxi by to zřejmě znamenalo přechod na směnný provoz ve všech nemocnicích, což by znamenalo ošetřování pouze akutních případů," řekl místopředseda LOK Havířov Aleš Kaštovský.

Stejnou situaci řeší například i v třinecké nemocnici. Tam se k výzvě Lékařského odborového klubu připojili dvě třetiny lékařů. Že by mzdy dorovnaly samotné nemocnice, prý není možné.

"Jelikož jsme v minulých letech výrazně navyšovali mzdové prostředky, nynější požadavky LOKU nemůžeme akceptovat. Ohrozilo by to fungování nemocnice a ekonomickou stabilitu,” objasnil ředitel třinecké nemocnice Zdeněk Matušek.

Kraj si uvědomuje, že lékařů je málo a kdyby pracovali ve směnném provozu, nastane ten nejhorší scénář. Na druhou stranu tvrdí, že doktoři v krajských nemocnicích jsou po fakultní nemocnici nejlépe placenými lékaři.

"Problém je ten, že oni s tím přišli pozdě, když už byl rozpočet uzavřený. Rozpočet kraje s tím nepočítá. Ale kraj udělá vše proto, aby se systém nezhroutil," řekl náměstek hejtmana Martin Gebauer (ANO).

Vyjednávání mezi krajem a lékaři budeme samozřejmě sledovat.

ReklamaTragédie v Oradur-Sur-Glane / výstava

05.02. 16:00 - 14.01. 18:00
Havířov, Památník Životické tragédie, Havířov-Životice

Podmalby na skle / výstava

19.02. 16:00 - 31.12. 18:00
Karviná, Výstavní síň, Karviná

Obrázky z dějin Petřvaldu / výstava

07.03. 16:00 - 28.02. 18:00
Karviná, Technické muzeum Petřvald

DEFENDIT CORDIS s.r.o.
Karviná
od 14 740 Kč

Detail

PROIN - projekce a realizace staveb, s.r.o.
Karviná
od 30 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu