Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Lékaři chtějí přidat, jinak nebudou dělat přesčasy

  • Havířov,

Lékaři dostanou od Nového roku přidáno, ne však o 10%, jak čekali. Proto chtějí, aby mzdové prostředky dorovnal kraj. Ten ale v současné době na to nemá peníze. Pokud se strany nedohodnou, může ve zdravotnictví vzniknout velký problém.

Pokud nedostaneme všichni přidáno o deset procent, jak slibovala vláda, nebudeme dělat přesčasové hodiny nad zákonný rámec. Toto vyjádření už podepsalo 80 lékařů z Havířova a více než 200 v dalších krajských nemocnicích. Začínajícím lékařům se má zvednout mzda o 7%, těm zkušeným s atestacemi jen o dvě.

"Čekáme na vyjádření kraje, celý leden necháme prostor pro jednání a pokud by nedošlo k dohodě, tak se rozhodujeme od února vypovědět přesčasové hodiny. V praxi by to zřejmě znamenalo přechod na směnný provoz ve všech nemocnicích, což by znamenalo ošetřování pouze akutních případů," řekl místopředseda LOK Havířov Aleš Kaštovský.

Stejnou situaci řeší například i v třinecké nemocnici. Tam se k výzvě Lékařského odborového klubu připojili dvě třetiny lékařů. Že by mzdy dorovnaly samotné nemocnice, prý není možné.

"Jelikož jsme v minulých letech výrazně navyšovali mzdové prostředky, nynější požadavky LOKU nemůžeme akceptovat. Ohrozilo by to fungování nemocnice a ekonomickou stabilitu,” objasnil ředitel třinecké nemocnice Zdeněk Matušek.

Kraj si uvědomuje, že lékařů je málo a kdyby pracovali ve směnném provozu, nastane ten nejhorší scénář. Na druhou stranu tvrdí, že doktoři v krajských nemocnicích jsou po fakultní nemocnici nejlépe placenými lékaři.

"Problém je ten, že oni s tím přišli pozdě, když už byl rozpočet uzavřený. Rozpočet kraje s tím nepočítá. Ale kraj udělá vše proto, aby se systém nezhroutil," řekl náměstek hejtmana Martin Gebauer (ANO).

Vyjednávání mezi krajem a lékaři budeme samozřejmě sledovat.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy