Lékaři chtějí přidat, jinak nebudou dělat přesčasy

  • 12:38,
  • Havířov,

Lékaři dostanou od Nového roku přidáno, ne však o 10%, jak čekali. Proto chtějí, aby mzdové prostředky dorovnal kraj. Ten ale v současné době na to nemá peníze. Pokud se strany nedohodnou, může ve zdravotnictví vzniknout velký problém.

Pokud nedostaneme všichni přidáno o deset procent, jak slibovala vláda, nebudeme dělat přesčasové hodiny nad zákonný rámec. Toto vyjádření už podepsalo 80 lékařů z Havířova a více než 200 v dalších krajských nemocnicích. Začínajícím lékařům se má zvednout mzda o 7%, těm zkušeným s atestacemi jen o dvě.

"Čekáme na vyjádření kraje, celý leden necháme prostor pro jednání a pokud by nedošlo k dohodě, tak se rozhodujeme od února vypovědět přesčasové hodiny. V praxi by to zřejmě znamenalo přechod na směnný provoz ve všech nemocnicích, což by znamenalo ošetřování pouze akutních případů," řekl místopředseda LOK Havířov Aleš Kaštovský.

Stejnou situaci řeší například i v třinecké nemocnici. Tam se k výzvě Lékařského odborového klubu připojili dvě třetiny lékařů. Že by mzdy dorovnaly samotné nemocnice, prý není možné.

"Jelikož jsme v minulých letech výrazně navyšovali mzdové prostředky, nynější požadavky LOKU nemůžeme akceptovat. Ohrozilo by to fungování nemocnice a ekonomickou stabilitu,” objasnil ředitel třinecké nemocnice Zdeněk Matušek.

Kraj si uvědomuje, že lékařů je málo a kdyby pracovali ve směnném provozu, nastane ten nejhorší scénář. Na druhou stranu tvrdí, že doktoři v krajských nemocnicích jsou po fakultní nemocnici nejlépe placenými lékaři.

"Problém je ten, že oni s tím přišli pozdě, když už byl rozpočet uzavřený. Rozpočet kraje s tím nepočítá. Ale kraj udělá vše proto, aby se systém nezhroutil," řekl náměstek hejtmana Martin Gebauer (ANO).

Vyjednávání mezi krajem a lékaři budeme samozřejmě sledovat.
Hudební výlety: Advent s hlubokými žesti České filharmonie

07.12. 15:00 - 22.11. 22:26
Karviná, Kostel sv. Maří Magdalény , Dětmarovice

Hudební výlety: Advent s hlubokými žesti České filharmonie

07.12. 18:00 - 22.11. 22:26
Karviná, Kostel sv. Anny, Rychvald

Hudební výlety: Vánoční stezka s Permoníkem

15.12. 18:00 - 22.11. 22:26
Orlová, Kostel Svatých apoštolů Petra a Pavla, Albrechtice

HFG FINANCE s.r.o.
Karviná
od 20 000 Kč do 25 000 Kč

Detail

Obaly Adamec a.s.
Karviná
od 18 000 Kč do 20 000 Kč

Detail

Comfort Job Agency s.r.o.
Karviná
od 20 200 Kč do 25 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků