Zástupci Lékařského odborového klubu opět upozornili kraj, že pokud se atestovaným lékařům nezvedne plat z dvou procent na deset, nebudou dělat navíc přesčasy. S lékaři jednal v tomto týdnu i hejtman.
“V daný okamžik mohu říct, že finanční prostředky nejsou. Že jsou lékaři přetížení, to víme všichni. Je to syndrom celého zdravotnictví. Hledají se řešení. Je to o tom, zda budeme schopni přijmout lékaře z ciziny, především z Ukrajiny,” řekl hejtman MSK Ivo Vondrák (ANO).
Odboráři tvrdí, že jejich požadavky jsou adekvátní.
“Lékařů je málo a někteří jsou rozhodnutí v případě dalšího zhoršení pracovních podmínek a nízkého navyšování platů odejít jinam. Chceme tady udržet zejména starší lékaře, kteří mohou školit,” vysvětlil místopředseda LOK Havířov Aleš Kaštovský.
Nejvíce nespokojených lékařů se ozývá z Havířova, Karviné a Třince. Někteří už začínají podávat výpovědi dohod o výkonu pohotovostních služeb. Nemocnice musí být připravené na krizovou situaci.
“Omezením provozu myslíme zejména zrušení některých plánovaných výkonů chirurgických oborů a poskytovaní služeb v odborných ambulancích. Pevně věříme, že tato varianta nehrozí, určitě ne v rozsahu celé nemocnice. Doposud nám bylo doručeno minimum výpovědí,” dodal ekonomický náměstek nemocnice Třinec Radoslav Basel.
Tato situace se netýká jen Moravskoslezského kraje. Proto by se mělo 12. února konat jednání mezi zástupci krajů a ministrem zdravotnictví.