Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Problémoví chlapci z domova pomáhají autistům

  • Havířov,

V Těrlicku na Karvinsku je dětský domov pro chlapce s nařízenou ústavní péči. Děti mají mnohdy narušené citové a emoční vnímání, stejně jako autisté. Proto si navzájem tyto dvě skupiny pomáhají.

17letý Vasil musí žít kvůli svým prohřeškům v dětském domově v Těrlicku. Je ale jeden z chlapců, který i v rámci nápravy pomáhá dětem s autismem ze sdružení ADAM. Zúčastnil také společného karnevalu.

“Baví mě jim pomáhat. Je mi jich líto. Alespoň někdo za nimi chodí a pomáhá jim. Mají radost, vidím jim úsměv na tváři,” řekl chovanec dětského domova Vasil.

Domov s autisty spolupracuje už řadu let.

”Obě dvě tyto skupiny dětí si nepřeji být samotné v životě. Všiml jsem si, že kluci z Těrlicka v určitých chvílích selhávají, stejně jako děti s autismem, v sociálních a emočních dovednostech,” vysvětlil psychoterapeut, dětský psycholog Přemysl Mikoláš.

Společné akce pomáhají i rodičům.

“Smyslem těchto akcí, které jsou pro děti bez účasti rodičů je, aby si rodiče mohli odpočinout,” dodala předsedkyně spolku ADAM Marie Gerdová.

“Když je nějaká aktivita ve škole, tak syn se tam nebaví a chce jít domů. Tady je to pro něho lepší. Má tady i kamarády, které zná,” řekl jeden z rodičů.

Dětem s autismem pomáhají i středoškoláci, kteří vytvořili skupinu pod hlavičkou ADRY.

“Myslím, že to stojí za ten pocit. Jsem ráda, že jim mohu předat dobrou energii,” popsala dobrovolnice Veronika Navrátilová.

Sdružení ADAM pomáhá zhruba 130 rodinám napříč celým Moravskoslezským krajem.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy