Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Keře buxusů požírají housenky asijského motýla

  • Havířov,

Housenky zavíječe zimostrázového i v letošním roce doslova požírají keře buxusů. Lidé, kteří je pěstují na zahradách, jsou z toho nešťastní. Škůdce přežívá, i když je keř chemicky ošetřen.

Rodina Kaňová z Havířova má už 15 let kolem domu živý plot z buxusových keřů. Nyní se musí dívat na to, jak rostliny hynou. Za vše může tato housenka motýla zavíječe zimostrázového. Poprvé se na keřích objevila v minulém roce.

“My jsme doufali, že letos se už neobjeví, když jsme to všechno postříkali, ale zřejmě mají období, kdy přežívají uvnitř keřů a když jsme začali s postřikem, tak už asi bylo pozdě,” řekla majitelka keřů Irma Kaňová.

Malý motýl umí dobře létat a tak není divu, že buxusy hynou všem domkařům v okolí.

“Měli jsme, ale uschnul komplet celý. Museli jsme ho vykopat, spálit. Měli jsme strach, ať se nenakazí další,” řekl majitel jiného domu.

“Musím zasadit něco nového, co ta housenka nebude žrát,” dodal další muž.

Jak bojovat s tímto škůdcem, neví ani odborníci. Zvláštností je, že housenkám jiné keře nechutnají. Škody sčítá i město, které okrasné keře také pěstuje.

“První zkušenost máme z minulého roku, kdy jsme museli provést postřik buxusů. Ten postup toho škůdce je natolik rychlý, že nám během jednoho týdne poškodil zhruba asi polovinu porostu. Buxusy s výhledem několika let už nebudeme moci vysazovat ve městě, protože ta údržba, co se týče postřiků, je velice náročná i nákladná,” vysvětlil odborník na zeleň z odboru komunálních služeb Boris Břenek.

Zavíječ zimostrázový pochází z východní Asie. Do Evropy se před několika lety dostal zřejmě v rámci mezinárodního obchodu s rostlinami. Poprvé v Česku byl zaznamenán v roce 2013.
Svatováclavský hudební festival - Flétnové sonáty

18.09. 18:00
Orlová, Evangelický kostel, Orlová

Svatováclavský hudební festival - Hudba anglické renesance

19.09. 19:00
Albrechtice, Kostel Svatých apoštolů Petra a Pavla, Albrechtice

Bohemia Marten Plus s.r.o. - Horní Suchá
Horní Suchá
od 110 Kč/hod.

Detail

Bohemia Marten Plus s.r.o. - Horní Suchá
Horní Suchá
od 110 Kč/hod.

Detail

Bohemia Marten Plus s.r.o. - Horní Suchá
Horní Suchá
od 110 Kč/hod.

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků