Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Těžba pomalu končí. Kraj má ale pro budoucnost Karvinska velký plán

  • Havířov,

MS kraj chce do roku 2030 změnit podobu pohornické krajiny Karvinska. S novou koncepcí se ztotožnili zástupci měst a obcí, vlastníci pozemků a dalších klíčoví partneři. Všichni podepsali memorandum o spolupráci na obnově a rozvoji tohoto území.

Do lokality mezi Karvinou, Havířovem a Orlovou chce MS kraj vrátit život. S navrženou vizí a zpracovanou koncepcí souhlasí dotčená města, vlastníci pozemků a také ředitelé klíčových firem a podniků, kteří na Dole Gabriela podepsali memorandum  o spolupráci.

"Tady se těžilo uhlí přes  100 let a blíží se doba, kdy se s těžbou skončí a je třeba tu oblast využít. Je to oblast zajímavá pro budoucí investory, malé střední podniky, které tady mohou najít zajímavé prostory, ale i pro volnočasové využití,” řekl hejtman MSK Ivo Vondrák (ANO).

Iniciativu kraje vítá i havířovský primátor.

“Já musím říct, že ten koncepční materiál je zpracovaný velmi dobře. Je to konečně něco, co dává světlo na konci tunelu a já jsem za to moc rád. Havířov zpracovává koncepční materiály průběžně. Momentálně se diskutuje koncepce propojení Karviné, Havířova a Ostravy tramvajovou dopravou. Obchvat Havířova je samostatná záležitost. Tam ještě nejsou připravené studie a materiály, tak aby se dalo o tom hovořit, ale máme tam rozvojové projekty jak do průmyslové zóny, tak i infrastrukturální. Vytváříme komisi na posuzování koncepce cyklostezek v Havířově,” uvedl primátor Havířova Josef Bělica (ANO). 

Finanční prostředky chce kraj investovat ze svého, ale také pomocí vládního programu Restart a  peněz z EU, která je obnově těžbou zničených území nakloněna.

Další informace týkající se projektu může veřejnost najít na webových stránkách poho2030.cz

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy