Konec trápení zemědělců v Havířově. Hraboše zlikvidují draví ptáci

Někde zemědělci likvidují přemnožené hraboše pokládáním jedovatých návnad. V Havířově se rozhodli postavit v polích několik desítek takzvaných berliček, na které usedají draví ptáci. Ti pak mají větší šanci hraboše ulovit.

Mnohé zemědělce v letošním roce trápí přemnožení hraboši a žádají stát, aby jim pomohl. Pan Jan Kotula z Havířova, který vlastní několik hektarů polí, se ale rozhodl jít přírodní cestou a zkusil rozmístit na pole posedy pro dravce a sovy, takzvané berličky. 

“Ty berličky tam dáváme z jediného důvod. Nedáváme je nikdy po krajích, protože tam jsou stromy a další přirozená odpočívadla pro dravce. Ten dravec, kromě poštolky, která zůstane viset a taky si potřebuje někdy odpočinout, tak si na tu berličku sedne a pozoruje okolí. Jakmile tam něco vidí, tak zaútočí a loví,” popsal zemědělec Jan Kotula. 

To ale není jediné preventivní opatření. Zemědělec spolupracuje také s ochráncem přírody, který je zásadně proti aplikaci jedů a rozmístili v okolí pro dravce i polobudky.

“Tady nám pravidelně hnízdí poštolky. Měli jsme teď pět mladých. Jedna poštolka přitom aby přežila musí ulovit tři hraboše denně. Takže pět mladých a dva dospělí uloví za den 21 hrabošů. Takže to má určitě význam,” dodal předseda havířovských ochránců přírody Lubomír Kminiak.

Ochráncům přírody se podařilo v letošním roce ve speciálních budkách odchovat i pět puštíků obecných.
Hudební výlety: Advent s hlubokými žesti České filharmonie

07.12. 15:00 - 22.10. 21:00
Karviná, Kostel sv. Maří Magdalény , Dětmarovice

Hudební výlety: Advent s hlubokými žesti České filharmonie

07.12. 18:00 - 22.10. 21:00
Karviná, Kostel sv. Anny, Rychvald

Hudební výlety: Vánoční stezka s Permoníkem

15.12. 18:00 - 22.10. 21:00
Orlová, Kostel Svatých apoštolů Petra a Pavla, Albrechtice

Martin Kolek s.r.o.
Karviná
od 16 280 Kč do 35 000 Kč

Detail

ELANDOMY s.r.o.
Karviná
od 13 500 Kč

Detail

Lichtgitter CZ spol. s r. o.
Karviná
od 130 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu