Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Žáci v Havířově se seznámili s romskou historií. Děti vnímají, že soužití naráží na problémy

  • Havířov,

Žáci z havířovských škol se mohli v kině Centrum seznámit s romskou historií i současným životem Romů. I samotné děti vnímají, že soužití obou kultur není bezproblémové.

Je třeba bojovat s nadřazeností a předsudky tak, jak to udělali Židé po válce. I to se snažil žákům škol sdělit předseda Výboru pro odškodňování romského holocaustu v havířovském kině Centrum.

“Já se snažím prostřednictvím této výstavy seznamovat společnost s tím, co se našim původním českým Romům, moravským tady za protektorátu stalo a ono to má velký dopad na tuto společnost. Dnes je to o dost horší, co se mezi romákama a většinovou společností děje a já se snažím jezdit, protože žáci, to jsou naše budoucnost,” řekl předseda Výboru pro odškodnění romského holocaustu Čeněk Růžička.

Žáci se opravdu nad otázkou soužití Romů s většinovou společnosti po přednášce zamysleli.

“Jde to hodně vidět, jak jsou lidé rozdělení předsudky a stereotypy a nemluví spolu tak, jak by měli,” řekla žákyně.

“Já jsem si z té přednášky odnesla, že nemusíme být jen odpad společnosti, že máme na to být něco lepšího a chovat se lépe, ale musíme chtít. Moje třída mě přijala hodně dobře a neodsuzují mě za to, že jsem Romka,” dodala jiná dívka.

V Havířově žije nejvíce Romů v městské části Šumbark. Dětem se tam snaží pomáhat například komunitní centrum Armády spásy. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy