Dláto, pilka, hoblík... Školáci si celý rok zkoušeli, jestli jsou zruční pro studium řemeslného oboru

  • 13:46,
  • Havířov,

Po celý rok se žáci základní školy v Havířově učili řemeslu v dílnách střední školy. Projekt vznikl za podpory Krajské hospodářské komory. Zda měl smysl, to se ukáže až podle toho, na kterou školu si budoucí studenti podají přihlášku.

Základní školy mají dobře vybavené jazykové, nebo počítačové učebny. Jen málokterá má ale vlastní díly, kde by se žáci mohli učit i řemeslům. Děti tak nemají šanci si před vstupem na střední školu vyzkoušet, zda by je třeba bavilo být tesařem nebo obkladačem. V loňském roce proto vzniklo propojení mezi Střední školou technických oborů v Havířově a Základní školou Moravskou. Žáci osmých tříd docházeli do dílen na praxi. 

“Já si myslím, jak jsem se informovala u žáků a rodičů, tak to mělo velký ohlas. Kdyby se v tom pokračovalo, byla bych velice ráda. Žáci to vnímali jinak, že nejsou pořád jen ve škole. Seznámili se s učilištěm, s dílnami,” řekla ředitelka ZŠ Moravská Eliška Tomíčková.

Střední škola vyhodnotila projekt také jako úspěšný, nicméně v letošním roce se zaměřila na jinou propagaci tak, aby se s řemesly seznámilo více škol.

"Výstup je takový, že ano, odezva byla kladná. Řemeslo vyvážíme i na vzdálenější školy, které nemohou přijet do Havířova. Samozřejmě pro havířovské školy máme připraveny projekty. A to v rámci krajských i městských projektů,” vysvětlil ředitel SŠ technických oborů Lidická Jaroslav Knopp.

Pilotní projekt vznikl i za podpory Krajské hospodářské komory. 

"Věřím, že se to dostalo minimálně do povědomí žáků, kamarádů a přímo rodičů žáků, kteří se zúčastňují této odborné výuky. Je to sice kapka v moři, ale nějakým způsobem to dává podnět, že se tímto dá rozšiřovat výchova dětí v technickém vzdělávání,” řekl místopředseda představenstva Krajské hospodářské komory MSK René Kolek.

Teď bude záležet na tom, zda si nynější deváťáci vyberou na jaře školu, která by se právě zaměřovala na řemesla.
Gospelové Vánoce v Orlové

14.12. 17:00 - 08.12. 2:04
Orlová, Husův dům, Orlová

Hudební výlety: Vánoční stezka s Permoníkem

15.12. 18:00 - 08.12. 2:04
Orlová, Kostel Svatých apoštolů Petra a Pavla, Albrechtice

Michal Swaczyna
Karviná
od 20 000 Kč do 27 000 Kč

Detail

Nemocnice s poliklinikou Karviná-Ráj, příspěvková organizace
Karviná
od 31 920 Kč do 100 303 Kč

Detail

H&P Account Tax Consulting a.s.
Karviná
od 18 000 Kč do 21 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků