Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Památník důlního neštěstí už je na novém místě na hřbitově

  • Havířov,

Pietní akt k 60. výročí důlního neštěstí na Dole Dukla si lidé v příštím roce připomenou už na novém místě. Památník byl po restaurování přemístěn z průmyslové zóny v areálu bývalého Dolu Dukla na hřbitov na Šumbarku.

Památník obětem důlního neštěstí na Dole Dukla už je na novém místě. V říjnu dostali kameníci za úkol pietní místo rozebrat, restaurovat a následně ho umístit na centrální hřbitov.

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: "My jsme se dneska přišli s kolegou s náměstkem pro investice podívat v podstatě na finální fázi dokončování přesunu památníku obětem důlního neštěstí na Dole Dukla. Musím říct opět, že se dobrá věc podařila a po konzultaci s klubem důchodců a jedním z opozičních zastupitelů se nám myslím podařilo najít vhodné a důstojné místo k tomuto přesunu. Jsem rád, že se celá ta akce podařila dokončit v termínu a že další piety, které k tomuto neštěstí budeme organizovat, budou na opravdu důstojném a pro veřejnost dostupném místě.”

K přesunu památníku došlo z důvodu rozšiřování průmyslové zóny právě v areálu bývalého dolu.

Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora: "Ještě doplním, že původně byly vybrány čtyři místa. Po konzultaci s hlavním architektem města jsme nakonec přistoupili ke zvolení tohoto místa. Myslím si opravdu, že je to důstojné místo. Je tady prostor i v rámci nepříznivého počasí se přesunout kousek vedle do smuteční síně a opravdu 60. výročí této smutné tragické události si připomeneme již zde.”

K tragédii, při které zahynulo 108 horníků, došlo 7. července roku 1961. Jeden z horníků pravděpodobně procházel chodbou kolem pásového dopravníku a ramenem zachytil o spouštěcí páku a spustil do pohybu gumový pás. Stalo se to v místě, kde se zrovna netěžilo. Pás tak jel naprázdno, třením se vznítil a oheň se začal šířit. Běžícího dopravníku si ale nikdo nevšiml. Ranní směna vyfárala a nastoupila odpolední. V podzemí v tu dobu bylo téměř 340 horníků. Situace se začala řešit pozdě a dispečink nereagoval na první hlášení o zápachu. Oheň se rozšířil a jedinou možností bylo zabránit přístupu kyslíku zazděním chodeb. Požár v 8. sloji uvěznil 108 havířů. Do záchranné akce se zapojilo na tisíc lidí. Ti, kteří byli za tragédii zodpovědní, byli následně odsouzeni.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy