Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Strážníci v Havířově mají k nácviku střelby novou laserovou střelnici

  • Havířov,

Městská policie v Havířově si díky přeshraničnímu projektu pořídila novou laserovou střelnici. Během výcviku se zaměří zejména na odbourávání chyb, či zlozvyků, které někdy strážníci při střelbě mají.

VIDEO: TV Polar

Naučit se správně a hlavně bezpečně používat zbraň vyžaduje hodiny tréninku. Povinným výcvikem prochází i strážnici. V Havířově nyní mohou trénovat na laserové střelnici, což má značné výhody.

Lumír Braš, vedoucí pro výcvik a školení MP Havířov: “Jiné to je v tom, že v reálné střelbě vám ta zbraň tzv. kope. Tohle tu není, ale zase můžete se zaměřit na ty chyby, které dělají při té ostré střelbě. To znamená strhávání, ten základní postoj, dobré držení zbraně. Všechny tyhle věci můžeme učit a ty náklady jsou minimální, protože dneska náboje jsou drahé a i ekologicky je to v pořádku.”

Trenažér může simulovat různé situace.

Bohuslav Muras, ředitel MP Havířov: “V rámci těch možností je tam fůra různých disciplín. Od základního nácviku, to znamená strážník si může všechny základní nácviky až po daný výstřel nacvičit dopředu, bez toho, že by musel střílet ostrou střelbou. To znamená ekonomicky nám to pomůže. Vidíme tam, jestli manipuluje dobře s tou zbraní, nebo má nějaké zlozvyky a potom na té střelnici už ten strážník realizuje přímou střelbu střelivem, které navíc dneska se hodně hovoří v rámci EU o ochraně před olovem, tak i tady ušetříme životní prostředí. Tam jsou možnosti opravdu od klasické mířené střelby až po situaci, která se natočí v terénu, kdy vlastně ti figuranti reagují. Jeden je rukojmí, jeden je pachatel, který vytáhne zbraň a ten strážním musí v daném časovém limitu střelit, jinak je zastřelen.”

Laserovou střelnici si mohli vyzkoušet i kolegové z Karviné a polského města Jastrzębie-Zdrój, kteří se v Havířově potkali díky společnému projektu.

Petr Bičej, ředitel MP Karviná: “Říkáme na to, že bychom měli více trénovat, ale jinak samozřejmě ve smyslu výcviku ve střelbě je to určitě výborný pomocník.”
Bohuslav Muras, ředitel MP Havířov: “V rámci tohoto projektu každé město zpracovalo určitou část toho projektu. Kolegové z Jastrzebia pořizovaly minikamery, kolegové z Karviné fotopasti a my jsme si pořídili laserovou střelnici. Po mnoha letech, kdy jsme se snažili si sáhnout na ty peníze, se nám to podařilo.”
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy