Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Životicích besedovala s lidmi autorka románu Jizva, který popisuje vraždění gestapa

  • Havířov,

Novinářka a spisovatelka Danuta Chlupová je autorkou románu Jizva, který popisuje Životickou tragédii. Kniha, kterou nejdříve napsala v polském jazyce, nyní vyšla v českém překladu. O díle autorka přijela debatovat právě s místními obyvateli.

Každý rok si připomínají lidé u památníku Životickou tragédii, kdy bylo 6. srpna roku 1944 brzy ráno zavražděno gestapem 36 nevinných mužů. Svůj vztah k hrozné události má i novinářka a spisovatelka paní Danuta Chlupová, která napsala román Blizna, za který získala v Polsku ocenění Debut roku. V letošním roce vydala knihu v českém překladu a o knize si přišla popovídat s místními obyvateli.

Danuta Chlupová, autorka románu Jizva: “Vyprávěli mi o tom babička, dědeček, kteří tam znali lidi, kteří zahynuli v létě v Životicích, kteří tam zahynuli v roce 1944. Bylo mi to blízké, protože tady i bydlím hned za lesem v Horní Suché. Dospělo to až do té doby, kdy jsem se rozhodla napsat román o této události."

Právě lidé z regionu, kde se Životická tragédie odehrála, román vnímají více osobně.

anketa: “My známe hodně věcí z Lidic a ty Životice, přesto, že je máme tady a chodíme každý rok na pietní akt, tak jsou nám pořád ještě trochu neznámé. Měla jsem velikou radost a knížka je opravdu krásná."
anketa: “Jsem moc ráda, že se toho ujal někdo, protože padesát let tady chodím na tu připomínku a dneska se na tu besedu moc těším.”

Autorka, která se zajímá o národnostní vztahy a historii pohraničí, napsala v polském jazyce také román Třetí terapie a Varhaník z mrtvé vesnice.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy