Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Karin Lednická vydala další knihu Životice: obraz (po)zapomenuté tragédie

  • Havířov,

Po dvou dílech trilogie Šikmý kostel vyšla v březnu další kniha Karin Lednické, která popisuje životickou tragédii. Autorka by si přála, aby celé události věnovala větší úcta.

Víte, oni na nás všichni zapomněli. To je věta, kterou pronesla jedna z pamětnic životické tragédie. A to je i jeden z důvodů, proč se rozhodla spisovatelka Karin Lednická pro napsáni knihy Životice: obraz (po)zapomenuté tragédie. O příčině zavraždění 36 lidí se uvádí, že se jednalo o odvetu za přestřelku mezi partyzány a gestapem v hospodě Isidora Mokrosze, kdy partyzáni napadli příslušníky gestapa, kteří zde zrovna byli. V srdcích a hlavách pamětníků byla ale skryta mnoha tajemství.

Karin Lednická, spisovatelka: "Ono, ne že by v tom nefigurovali partyzáni, tady ta místní skupina Josefa Kamińského a že by v tom nefigurovalo gestapo a přestřelka. To samozřejmě všechno zůstává. Ale spíše v tom chybí některé elementy, jsou tam bílá místa. Třeba, jak je možné, že celá třetina z těch zavražděných nesplňovala základní kritéria stanovena velitelem akce. Jak je možné, že se mělo vraždit na katastru Životic, nebo respektive lidí, kteří tady měli trvalé bydliště a kteří neměli Volksliste a přesto všechno třetina z nich nesplňovala základní kritéria. Už to samo o sobě je důvod k zamyšlení a třeba k dalšímu bádání, co za tím je, jaké byly motivace k vraždění těch některých dalších mužů. To jsou všechno věci, na které jsem se snažila přijít i s tím odstupem.”

Na otázku, co by si autorka přála, aby se i díky vydané knize změnilo, odpověděla Karin Lednická takto:

Karin Lednická, spisovatelka: "Co bych si přála, aby se změnilo? Možná celkové nazírání a upomínání té události, aby to nezůstávalo jen jednou za rok u smuteční sešlosti na výročí tragédie, ale aby třeba bylo muzeum otevřeno mnohem více, než je teď, což je jeden den v týdnu. Nebo aby těm pomníčkům, které jsou na místech vražd, jako je ten, který je za námi, to je jeden z nich, který je pan Duda a i tomu pomníčku, jako několika dalším hrozí, že budou muset ustoupit plánované výstavbě. A to mi nepřijde správné, takže i kdyby měla mít kniha tento důsledek, nejen ten osvětový, že se lidé dozvědí, jak se to stalo a co se tady vlastně stalo, líbilo by se mi, kdyby to mělo i tyto společenské důsledky."
Nahlásit chybu


K tématu