Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Druhý den Havířovských slavností byl zrušen kvůli nehodě kolotoče - souhrn událostí

  • Havířov,

Na sobotní program Havířovských slavností se těšily tisíce lidí. Bohužel kvůli nehodě na řetízkovém kolotoči, při které se zranilo 17 lidí včetně dětí, se vedení radnice rozhodlo program zrušit. Naštěstí jsou zranění mimo ohrožení života a téměř všichni už jsou v domácím léčení.

Kvůli obrovské tragédii musely být letošní Havířovské slavnosti v sobotu předčasně ukončeny. Po patnácté hodině se stala nehoda na řetízkovém kolotoči. Ten se nezastavil ve stanovené výšce a rotoval až dolů dokud sedačky nezačaly narážet do přilehlých budek a zábradlí. Do několika minut se na místo sjely všechny záchranné složky a začaly ošetřovat téměř dvě desítky lidí včetně dětí.

Lukáš Humpl, tiskový mluvčí ZZS MKS: “Záchranáři bylo ošetřeno celkem čtrnáct osob, z nichž bylo šest dětí a osm dospělých. Všichni byli v době zásahu při vědomí a mimo přímé ohrožení života. Utrpěli převážně lehká nebo středně těžká poranění, převážně v oblasti končetin. Dva pacienti byli zraněni těžce. Po provedeném třídění a poskytnutí přednemocniční neodkladné péče byli zranění transportováni do nemocnice v Havířově (devět pacientů) a FN Ostrava (4 pacienti). Jeden zraněný byl ošetřen na místě události, jeho přeprava do zdravotnického zařízení nebyla nutná.”

Mezi zraněnými byly i dvě sestry, které mají poraněné nohy.

Shanti Valjašek, zraněná dívka: “Jely jsme nahoru, potom to kleslo dolů a jely jsme ve velké rychlosti a najednou to kleslo o dost níž, že jsme to nečekaly. Pak tam byla ta pokladna, do které jsme narazily. Do té první jsme narazily lehce, ale o tu druhou jsem se úplně rozbila a zůstala tam viset. Jeden pán mě vzal a položil na trávník, pak tam přijeli hasiči, jeden mi na nohu dal dlahu a ovázal. Pak jsem jela sanitkou do nemocnice. Myslela jsem si, že to je sen. Bylo to nepříjemné. Za minutu nebo dvě přijely sanitky, hasiči a policie. Hned všechny ošetřili. Byla to rychlá akce. Děkuji všem za pomoc."
Sofie Valjašek, zraněná dívka: “Té první budky jsem se dotkly jenom nohama, ale potom jsme narazily do druhé. Pak se to zastavilo. Bylo to nepříjemné, bolela mě noha a nemohla jsem chodit."
Kristina Polakovičová, matka zraněných dětí: “Je to skutečně šílené, jaká tam byla zranění a lidé leželi na lehátkách a byli zabalení do termofolií, aby neprochladli. Bylo tam hodně vážných zranění.”

Primátor Havířova následně návštěvníkům slavností oznámil, že s ohledem na neštěstí, které se stalo, program nebude pokračovat.

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: “Já opravdu nedokážu v takové situaci za těchto podmínek předstírat, že k něčemu takovému nedošlo. Takže se vám všem omlouvám a dnešní slavnosti musíme z tohoto důvodu ukončit. A já věřím, že to všichni pochopíte. My samozřejmě všem vrátíme vstupné a ty následné kroky, které budou následovat, tak dostojíme všem svým závazkům. Rozhodnutí to bylo těžké, ale asi ne tak těžké, jako to, co se stalo těm lidem, kteří byli zranění. My jsme to konzultovali s kolegy v rámci vedení města. Já jsem samozřejmě obešel i vystupující kapely, které měly vystupovat. Oni to všichni pochopili, za což jsem rád. Já přeji všem, co se zranili na této atrakci, aby se brzy uzdravili a aby ta zranění nebyla rozsáhlá, neměli trvalé následky a moc mne to mrzí. A chtěl bych všem moc poděkovat, že to pochopili.”
anketa: "Plně s tím souhlasím, protože to je tragédie ne jen pro ty postižené, ale i pro jejich rodiny a všechny kolem.”
anketa: “Je to pochopitelné, bylo by neuctivé, kdyby pokračovaly a je hrozné, co se stalo. Neumím si představit, že bych byla na jejich místě. Ty děcka hrozně trpí.”
anketa: “To je k pochopení. Jestli tady bojuje 12 lidí o život, tak není důvod se radovat.”
anketa: "Je to pochopitelné, je to nepříjemná událost a v takovém okamžiku slavit není vhodné. Takže já tomu naprosto rozumím.”

Co přesně za nehodou stojí a kdo je za zranění tolika lidí zodpovědný, nyní vyšetřuje policie. Žádá také veřejnost o poskytnutí svědectví, či záznamu kolotoče v době nehody.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy