Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Bezpečnostní úpravy aleje metasekvojí čínský v centru Havířova jsou dokončeny

  • Havířov,

Vytvoření prostoru pro kořeny, tahové zkoušky a následně ořezy a vázání korun stromů. Všechny tyto kroky v posledním roce nechala radnice v Havířově provést na záchranu metasekvojí čínských. Město věří, že se stromům bude dařit.

Osud aleje metasekvojí čínských v centru města zajímal mnoho občanů. Nyní už je zcela jisté, že stromy zůstanou zachovány. Úpravami získaly kořeny prostor pro růst a nemělo by docházet k dalšímu zvlnění chodníku a bezpečnostní opatření se provedlo i v korunách stromů.

Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora: “Již jsme dokončili veškeré úpravy, které stanovoval posudek. Provedly se tzv. dynamické vazby. To znamená, je tady zajištěna bezpečnost. Je to svázání dvojstromů, trojstromů tak, aby kdyby došlo k nějakému rozlomení, aby nedošlo k pádu přímo na chodník, ale aby stromy, větve byly zachyceny a tím pádem byla zabezpečena bezpečnost a průchozí prostor.”

Jinými slovy to znamená, že momentálně je celá ta alej zachráněna, kořeny mají dostatek prostoru a už se nebudou dělat žádné zásahy, nebo se do budoucna s něčím počítá?

Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora: “V této fázi jsme vyřešili problém růstu kořenů, vyřešili jsme problém dvojstromů, trojstromů. To znamená, že přistoupíme jen k tomu, že budeme sledovat v příštím období dejme tomu pěti let, jakým způsobem se stromy rozrůstají a v tomto období si myslím, že by neměl nastat žádný problém.”

Naději, že se stromům bude i nadále dařit vyjádřil i pracovník, který měl na starosti bezpečnostní ořezy a vázání korun stromů.

Jakub Sladký, pozemní pracovník: “Abych řekl pravdu nejsem přímo arborista, jsem pozemní pracovník. Navíc je to cizokrajná dřevina, která pochází někde z Asie Číny, takže přesně nevím. Domnívám se ale, že tady byly dříve prováděni tahové zkoušky, které vlastně vyšly více než dobře, protože stromy zůstávají a zaplať pánbůh se stromy nekácejí. Teď se ukáže, co udělá bezpečnostní zdravotní řez, jestli ten strom získá vitalitu navíc a věřme tomu, že stromy budou zachráněny a budou tady déle než my.”

Metasekvoje čínské byly objeveny v Číně v roce 1942. V Havířově rostou od roku 1967.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy