Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nemocnice v Havířově testuje umělou inteligenci Carebot, která pomáhá číst rentgenové snímky

  • Havířov,

Havířovská nemocnice testuje umělou inteligenci na radiologii od českých vývojářů. Třetí oko lékaře, které pomáhá číst rentgenové snímky, je o krok blíž k nasazení do praxe.

Počet rentgenových snímků stále přibývá, na rozdíl od lékařů. Proto havířovská nemocnice jako první v republice testuje umělou inteligenci od společnosti Carebot. Mladí vývojáři začali s projektem v době covidu.

Daniel Kvak, jednatel společnosti Carebot: "Napadlo nás natrénovat jednoduchou neuronovou síť, která by rozlišila mezi pacienty s covidem-19 a pacienty s jinými nálezy. Pandemie už je pryč, ale zjistili jsme, že problém pořád přetrvává a pustili jsme se do vývoje systému, který v současnosti zvládá rozlišit až třináct různých patologických nálezů.”

Umělá inteligence byla natrénována na 80 tisících snímků z různých pracovišť po celém světě. Data z havířovské nemocnice sloužila pro ověření, že systém může fungovat správně kdekoliv.

Matěj Misař, jednatel společnosti Carebot: "Máme skvělou zpětnou vazbu od lékařů z havířovské nemocnice a od nového roku začínáme s tou druhou fází. Carebot, systém umělé inteligence, který směřuje k certifikaci zdravotního prostředku, tak bude moci odlišit jednotlivé nálezy. Už to nebude snímek, kdy pacient má nález, nebo nemá nález, ale zároveň dokáže upozornit, jaký nález na tom snímku je.”

Za dva měsíce v nemocnici vyhodnotili na 2,5 tisíce snímků.

Roman Michálek, lékař Nemocnice Havířov: "Předpokládáme, že pokud celý systém bude odladěn do optimální podoby a bude zařazen do klinické praxe, měl by lékaři pomoci v rozhodování, měl by zrychlit celou práci.”

Umělá inteligence může být dobrým pomocníkem, nicméně konečné slovo a stanovení diagnózy vždy bude v rukou lékařů.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy