Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V nemocnici v Havířově pořádali první předporodní kurz pro budoucí tatínky

Havířov |

O tom, že na porod dítěte se připravují především maminky, není pochyb. Základní průpravu pro starost o partnerku a novorozence by však měli mít i tatínkové. Nemocnice v Havířově proto pro budoucí otce připravila vůbec první předporodní kurz.

Skupinka budoucích tatínků se v kurzu dověděla především to, jak být ženě užitečným a pečujícím partnerem před i po porodu.

Jakub Cihlář, tatínek, účastník kurzu: “My jsme očekávání, tak doufám, že se připravím a že budu vědět co a jak, protože jsme dítě ještě neměli. Je to prvorozené, tak doufám, že to bude všechno v pořádku a že budu vědět, jak s ním manipulovat. Doufám, že se naučím jak přebalovat, jak se starat a jak vydržet doma sám s dítětem, aby si manželka taky mohla trošku oddechnout."

Vyčerpávající informace a praktické ukázky si pro tatínky připravili porodní asistentka a primář porodního oddělení.

Pavla Kaspárková, porodní asistentka: “Tento kurz je vlastně připravený pro muže a je to i pro mne úplně nová zkušenost, protože jsem vždycky dělala kurzy buď pro ženy nebo pro páry. Co by se tady ti chlapi dneska měli dozvědět? Tak hlavně takové praktické věci, jak můžou být nějakým dobrým partnerem na závěr těhotenství, jak můžou ženu podpořit.”
Michal Mrózek, primář oddělení gynekologie a porodnictví Nemocnice Havířov: “Pro tatínky máme nachystánu spoustu informací nejen po stránce porodnické, ale i ze života s těhotnou partnerkou, případně potom maminkou po porodu. Máme zde spoustu informací nejenom na téma porodu, vývoje gravidity, ale hlavně se snažíme o ten mužský pohled na věc.”

Mezi tatínky nebyli jen dosud bezdětní, ale i jeden, který už u porodu byl a v kurzu chtěl získat zkušenosti pro další dítě.

Radim Jureček, tatínek, účastník kurzu: “Já jsem k porodu moc nechtěl, ale byl to pro mě pozitivní zážitek určitě. Jsem rád, že jsem tam byl a byl to, nechci říct, že lehký porod, ale byl celkem rychlý.”

Další předporodní kurzy se budou pořádat podle zájmu tatínků.

Nahlásit chybu


K tématu

Krnovská porodnice připravila přednášky pro nastávající rodiče

5. listopadu 2023 13:05 | Bruntál | Jiří Cileček

Každou středu se mohou nastávající maminky i tatínkové z Bruntálska dozvědět mnoho zajímavého a užitečného o těhotenství a porodu. Od středy 8. listopadu začíná v Bruntále Škola rodičů, tedy kurz pro budoucí rodiče.

Žáci ZUŠ B. Martinů vyzdobili kresbou dětské oddělení v havířovské nemocnici

6. června 2023 15:59 | Havířov | Bára Kelnerová

Nemocnice se obrátila na mladé výtvarníky ze ZUŠ Bohuslava Martinů, zda by jim svou tvorbou nepomohli zpříjemnit dětské oddělení. Dobrý skutek udělala i škola ze Šumbarku, která ušila pro děti polštáře.

Nemocnice v Havířově zorganizovala Den rodiny pod širým nebem

10. června 2023 9:46 | Havířov | Monika Danková

Po vydařené loňské akci nazvané Den rodiny pod širým nebem uspořádala Nemocnice v Havířově další ročník. Na návštěvníky čekal bohatý program plný informací z oblasti porodnictví, obezitologie nebo prevence rakoviny.


Vážná dopravní nehoda v Ostravě, dvě mladé dívky vstoupily pod projíždějící auto

Dnes 9:13 | Ostrava-Jih | Lukáš Zavadil

Složky IZS zasahovaly v pátek odpoledne v Ostravě-Zábřehu na křižovatce ulic Výškovická a ulice U Studia u vážné dopravní nehody. Ve tři čtvrtě na pět převzali operátoři tísňové volání o střetu osobního vozidla se dvěma chodci. Na místo okamžitě vyjel lékařský tým ze základny v Zábřehu, dvě posádky rychlé zdravotnické pomoci a také policisté a hasiči. Záchranáři byli u zraněných během pěti minut.

Na zámku Hošťálkovy byly objeveny nové, dosud neznámé malby a fresky

Včera 14:45 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Na zámku Hošťálkovy mezi Krnovem a Bruntálem objevili provozovatelé nové malby, o kterých nevěděli ani restaurátoři. Zámek měl v historii velké štěstí v tom, že nebyl zásadně devastován, pouze výmalby byly kompletně zatřeny. Před válkou patřil rodu Skrbenských a následně rodu Arco.

Novojičínská ZUŠka proměnila městský park ve velké pódium

Novojičínské Smetanovy sady obsadili hudebníci, tanečníci, zpěváci a výtvarníci ze základní umělecké školy. Touto přírodní uměleckou scénou se připojili k celorepublikovému festivalu ZUŠ Open.

Ostrava přispěje na opravy památek a městských staveb. Dotační program funguje už 15 let

Ostrava podporuje rekonstrukce a opravy památek a významných městských staveb už mnoho let. V posledních 15 letech pak fungují dva programy, které dělí podporované objekty na klasické nebo industriální a na sakrální stavby.

Festival činoherního divadla hraje týden po celé Ostravě

Tradičně na několika místech se bude letos opět odvíjet program činoherního festivalu Dream Factory Ostrava. Úvodní představení patřilo pražskému Činohernímu klubu. Vedle Vojty Kotka či Ondřeje Rychlého v něm hraje Marta Dancingerová, která je tváří letošního ročníku.

Mladí hasiči z Horní Suché měli na závodech premiéru, obsadili krásné páté místo

Mladí dobrovolní hasiči rádi trénují požární útok i štafetu uzlů. Ještě více ale mají rádi závody a poměřování sil s ostatními družstvy. A to mohli při konání osmého kola mládežnické ligy, kde mělo svou premiéru i družstvo z Horní Suché.

Příští rok začne II. etapa stavby jižního obchvatu Opavy. ŘSD vyhlásilo tendr na zhotovitele

Severní obchvat Opavy, který je v provozu od loňského léta, výrazně ulevil centru města. Využívají ho všichni řidiči, kteří míří z Ostravy do Krnova a Bruntálu nebo opačným směrem. Z centra Opavy by už brzy mohli zmizet i kamiony, které míří do Olomouce a Hradce nad Moravicí.

V Ostravě soutěžili dopravní policisté. Regulovčík roku musí zvládnout křižovatku i skvěle řídit

Ostrava opět po roce hostila dopravní policisty ze všech koutů MS kraje. Uskutečnil se totiž další ročník soutěže Regulovčík roku, který obnáší nejen perfektní řízení křižovatky, ale i další dovednosti, které musejí dopraváci ve službě zvládnout.

Fakultní nemocnici Ostrava pomáhá 125 dobrovolníků. Pacienti díky nim přicházejí na jiné myšlenky

23. května 2024 20:50 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

V ostravské Fakultní nemocnici nemocnici v současné době působí 125 dobrovolníků. Zajišťují servis nejen v kavárnách na onkologické a hematoonkologické klinice, ale pomáhají i odbornému personálu vyplnit čas pacientů.

Opava ušetří miliony na energiích díky fotovoltaickým elektrárnám na střechách škol a MDPO

23. května 2024 19:57 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Město Opava připravuje řadu energetických projektů. V současné době už má vypsáno výběrové řízení na 8 fotovoltaických elektráren, které se objeví mimo jiné na střechách školských zařízení.

Radnice v Havířově zvažuje udělat z dětské skupiny školku

23. května 2024 20:54 | Havířov | Bára Kelnerová | Regionální zprávy POLAR

Rodiče, kteří dávají své malé děti do městské dětské skupiny v Havířově, jsou v nejistotě. Radnice bude muset na čas uzavřít budovu kvůli nutné rekonstrukci. Po otevření by zařízení fungovalo jako mateřská škola.

Farma Bezdínek otevřela nový skleník a energocentrum

V současnosti největší producent rajčat v Česku. To je Farma Bezdínek v Dolní Lutyni. Pro ještě větší zvýšení produkce nově zahájila provoz dalšího skleníku. Zároveň zde bylo otevřeno nové energocentrum, aby byla farma více energeticky nezávislá.

MFK Havířov uspořádal pro děti velkou náborovou akci

23. května 2024 11:07 | Havířov | Bára Kelnerová | Havířovský expres

Městský fotbalový klub se opět zapojil do akce Měsíc náborů. Na hřišti si děti vyzkoušely nejen práci s míčem. Klub věří, že budou děti ze zábavného dopoledne nadšené a v září se už některé z nich zapojí do prvního turnaje.

Radnice v Havířově zvažuje udělat po rekonstrukci budovy z dětské skupiny školku

23. května 2024 10:39 | Havířov | Bára Kelnerová | Havířovský expres

Rodiče, kteří dávají své malé děti do městské dětské skupiny v Havířově, jsou v nejistotě. Radnice bude muset na čas uzavřít budovu kvůli nutné rekonstrukci. Město zvažuje, že by po otevření už zařízení fungovalo jako mateřská škola.

Mláďata čápů přišla o jednoho z rodičů, z hnízda je musela odebrat záchranná stanice

22. května 2024 21:51 | Havířov | Bára Kelnerová | Regionální zprávy POLAR

Záchranná stanice Bartošovice musela odebrat z hnízda čtyři malé čápy. O ty se staral jen jeden z rodičů. Šance na přežití mláďat je vysoká a i pravděpodobnost, že si samice najde nového partnera a opět zahnízdí.

Oceňování osobností města Orlové z rok 2023

22. května 2024 17:55 | Orlová | Monika Ociepková | Orlovský miniexpres

V polovině května proběhlo na radnici v obřadní síni slavnostní udílení cen osobnostem za vzornou reprezentaci města v oblasti kultury, zájmové činnosti pro děti a mládež a sportu.

V nemocnici v Havířově pořádali první předporodní kurz pro budoucí tatínky
Vydáno 25. dubna 2023 10:35, Havířov, Libor Běčák
O tom, že na porod dítěte se připravují především maminky, není pochyb. Základní průpravu pro starost o partnerku a novorozence by však měli mít i tatínkové. Nemocnice v Havířově proto pro budoucí otce připravila vůbec první předporodní kurz.

Skupinka budoucích tatínků se v kurzu dověděla především to, jak být ženě užitečným a pečujícím partnerem před i po porodu.

Jakub Cihlář, tatínek, účastník kurzu: “My jsme očekávání, tak doufám, že se připravím a že budu vědět co a jak, protože jsme dítě ještě neměli. Je to prvorozené, tak doufám, že to bude všechno v pořádku a že budu vědět, jak s ním manipulovat. Doufám, že se naučím jak přebalovat, jak se starat a jak vydržet doma sám s dítětem, aby si manželka taky mohla trošku oddechnout."

Vyčerpávající informace a praktické ukázky si pro tatínky připravili porodní asistentka a primář porodního oddělení.

Pavla Kaspárková, porodní asistentka: “Tento kurz je vlastně připravený pro muže a je to i pro mne úplně nová zkušenost, protože jsem vždycky dělala kurzy buď pro ženy nebo pro páry. Co by se tady ti chlapi dneska měli dozvědět? Tak hlavně takové praktické věci, jak můžou být nějakým dobrým partnerem na závěr těhotenství, jak můžou ženu podpořit.”
Michal Mrózek, primář oddělení gynekologie a porodnictví Nemocnice Havířov: “Pro tatínky máme nachystánu spoustu informací nejen po stránce porodnické, ale i ze života s těhotnou partnerkou, případně potom maminkou po porodu. Máme zde spoustu informací nejenom na téma porodu, vývoje gravidity, ale hlavně se snažíme o ten mužský pohled na věc.”

Mezi tatínky nebyli jen dosud bezdětní, ale i jeden, který už u porodu byl a v kurzu chtěl získat zkušenosti pro další dítě.

Radim Jureček, tatínek, účastník kurzu: “Já jsem k porodu moc nechtěl, ale byl to pro mě pozitivní zážitek určitě. Jsem rád, že jsem tam byl a byl to, nechci říct, že lehký porod, ale byl celkem rychlý.”

Další předporodní kurzy se budou pořádat podle zájmu tatínků.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/karvinsko/havirov/11000036879/v-nemocnici-v-havirove-poradali-prvni-predporodni-kurz-pro-budouci-tatinky