Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Budou žít děti z dětských domovů v samostatných bytech? Podle kraje není tato varianta vhodná pro všechny

Havířov |  | Havířovský expres

Děti v dětských domovech už nyní žijí v malých skupinkách. Přesto ústavní péče by se mohla přesunout do klasických bytů v bytových domech. Krajský úřad nákup vhodných bytů nevylučuje, ale stejně jako ředitelé domovů vidí i úskalí.

Ministerstvo práce a soc. věcí vyhlašuje dvě nové dotační výzvy. Jednu na stavbu domečků, nebo rekonstrukce objektů pro dětské domovy, druhou na nákup bytů. Smyslem transformace má být, aby děti žily v co nejvíce přirozeném domácím prostředí. Kraj zvažuje, že se zapojí do výzvy na nákup bytů. Jaké jsou ale podmínky?

Částka za metr čtvereční nesmí přesáhnout 84 tisíc korun. Výzva se týká bytů s rozlohou 80 až 200 metrů čtverečních. V běžném bytovém domě mohou žít maximálně dvě šestičlenné skupiny dětí, byt nesmí být ve vyloučené lokalitě. Ideálně by každé dítě mělo mít svůj pokoj. A samozřejmě musí být garantováno odborné personální zajištění.

Stanislav Folwarczny (ODS), náměstek hejtmana MSK: "Pokud by měly všechny děti přejít do takových bytů, tak to bude velmi, velmi finančně náročné, protože dneska jsou všechny děti v dětských skupinách v domovech a ta dětská skupina tam má až osm dětí. Pokud by to byly ty standardní byty, o kterých se bavíme, tak tam těch dětí může být méně čtyři až šest a pak ta finanční náročnost na to personální zajištění je větší. V případě, že by do těch bytů měly přejít všechny děti a máme v domovech i maličké děti, dvou, tří, čtyřleté děti, tak by to pochopitelně vypadalo jinak. Tak za nás ano, je to určitý směr, ale není to vhodné pro všechny děti a pro všechny dětské domovy.”

Dětské domovy vidí úskalí v personálním zajištění, ale i v bezpečnosti.

Ladislava Hilbertová, ředitelka Dětského domova v Havířově: “Ta skupinka šesti dětí bude přemístěna do bytů a co to vlastně dá za benefity dětem? Tady mají benefit soukromí, mají benefit zahrady, mají benefit, že když chtějí být pospolu, jsou v obýváku, když chtějí být sami, jsou sami v pokoji. Když jim přijde návštěva rodičů, tak jsou na to vyhrazené prostory. Neobtěžuje to ostatní děti. V současné době a se současnou skladbou dětí a ne jen u nás, ale napříč dětskými domovy, je klientela dětských domovů opravdu hodně náročná. V té jedné skupince samozřejmě jsou i přesahové děti. A přesahové dítě znamená, že to může být vozíčkář, dítě, které má psychiatrickou zátěž, jsou tu děti, které mají aspergerův syndrom, jsou tu autisté a s těmi dětmi je zapotřebí odborně pracovat. Když se stane nějaká situace, kdy to dítě se dostane do tenze a je zapotřebí individuální péče, tak ti vychovatelé, kteří jsou v domečku ve službě, tak si mohou vzájemně pomoci. Nedokážu si představit situaci, kdy něco takového se stane v bytě, kdy ten vychovatel bude pravděpodobně v tom bytě sám.”

Dětské domovy mají nyní za úkol k transformaci vypracovat svá stanoviska. V kraji je celkem 18 dětských domovů.

Nahlásit chybu


K tématu

Budou žít děti z dětských domovů v samostatných bytech?

21. března 2024 22:50 | Havířov | Bára Kelnerová | Havířovský expres

Děti v dětských domovech už nyní žijí v malých skupinkách. Přesto ústavní péče by se mohla přesunout do klasických bytů v bytových domech. Krajský úřad nákup vhodných bytů nevylučuje, ale stejně jako ředitelé domovů vidí i úskalí.

Havířov hledá možnosti pro parkovací místa, u dětského domova to je ale na úkor chodníku

27. června 2023 11:33 | Havířov | Bára Kelnerová

Radnice v Havířově stále hledá způsoby, jak ve městě navýšit počet parkovacích míst. V ulici Čelakovského vznikla nová stání na úkor chodníku. To se ale nelíbí dětskému domovu, který stojí přímo u dané komunikace.

Havířovský dětský domov uspořádal pro ostatní domovy opět velký florbalový turnaj

17. listopadu 2023 8:12 | Havířov | Bára Kelnerová

Havířovský dětský domov uspořádal pro ostatní domovy v kraji již 14. ročník florbalového turnaje. Domácí tým nakonec obsadil třetí místo.


Policisté zakročili proti mladíkovi, který si vykračoval poblíž šampionátu s kuličkovým samopalem

Dnes 13:54 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Jak postupují policisté proti podezřelému s dlouhou střelnou zbraní si mohl na vlastní kůži vyzkoušet 18letý mladík z Ostravy. Nedaleko haly, kde se právě odehrává hokejové mistrovství světa, procházel s airsoftovou maketou samopalu.

Budoucí zdravotníci skládali praktické maturitní zkoušky

Dnes 10:41 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Studenti středních zdravotnických škol skládali praktické maturitní zkoušky v Nemocnici Třinec.

Policisté zachránili život opilého muže, kterého doma málem udusila spálená večeře

Dnes 10:13 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Dvojice ostravských policistů vyjela 14. května večer k zásahu do Opletalovy ulice v Porubě, kde lidé ohlásili kouř vycházející z jednoho bytu.

Na Lodičkách v Karviné se konal triatlon Boženy Němcové. Jednou z disciplín bylo veslování

Volnočasový areál Lodičky patřil na jeden den sportovním nadšencům. Konal se tady netradiční triatlon. Jednou z jeho disciplín bylo veslování, podívejte se na reportáž.

Školáci navrhovali, co v Ostravě zlepšit. Diskutoval s nimi starosta centrálního obvodu

Školáci v centru Ostravy dostali otázku, co by ve svém městě zlepšili. Z námětů pak vzešla beseda se starostou centrálního obvodu, který se dětem snažil na jejich otázky osobně odpovědět. Zajímala je hlavně čistota, bezpečí nebo možnosti volnočasového vyžití.

Světlo a kořeny novojičínského rodáka na Staré poště

Stará pošta nabízí v květnu výstavu všestranného výtvarníka, novojičínského rodáka, Antonína Gavlase. Její název “Kořeny světla” odkazuje na jeho rodiště a na hlavní princip jeho tvorby.

V Karviné zkrášlují další veřejná prostranství, proměnou projde několik míst ve městě

V Karviné zkrášlují další veřejná prostranství. Po náměstíčku u Permonu a velké proměny prostoru u obchodního domu v centru města přišlo na řadu náměstíčko Gagarina a také plocha poblíž ulice Nedbalova. V současné době se už také připravuje proměna prostranství U Skleníku v Karviné-Ráji.

Studenti bruntálské průmyslovky postavili nejnovější Tatrovku, bude sloužit při zimní údržbě v okrese Bruntál

17. května 2024 12:23 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Propojení teorie s praxí je vysněným cílem moha středních i vysokých škol. Dokonale se to povedlo na bruntálské Střední průmyslové škole a obchodní akademii. Ve spolupráci s Tatrou Kopřivnice jako druzí v kraji zdejší studenti sestavili celou nejnovější Tatrovku.

V Porubě zahájili 5. ročník Sdílka. Letos u Floridy, kde je v plánu rekonstrukce celého prostoru

16. května 2024 21:02 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

V Porubě slavnostně zahájili už 5. ročník Sdílka. Tato netradiční Pop Up expozice Začala už v roce 2016 na středovém pásu Hl. třídy a od té doby probíhá co dva roky pokaždé na jiném místě obvodu.

V Karviné už potřetí ocenilo vedení města na zámku Fryštát osobnosti ve zdravotnictví

17. května 2024 13:28 | Karviná | Monika Danková | Regionální zprávy POLAR

Vedení Karviné se rozhodlo udělit Pamětní list Rady města Karviné osobnostem ve zdravotnictví. Vybráni byli ti, kteří svou práci dělají zodpovědně, s velkým nasazením a mimořádným rozsahem odborných aktivit.

Kovonský most v Karviné je stržen, nový se bude stavět do konce listopadu

Kovonský most je stržen. Demoliční práce budou probíhat přibližně do 20. května, hned na to začnou práce na novém mostě, který bude z technického hlediska stejný, jako ten původní.

Aktuálně z Karviné: Hromadné očkování psů se koná 21. května

V úterý 21. května se uskuteční hromadné očkování psů proti vzteklině.

V hale Slavii se konalo regionální kolo mažoretek

17. května 2024 11:50 | Havířov | Bára Kelnerová | Havířovský expres

V hale Slavii se konalo regionální kolo mažoretek. Soutěž byla rozdělena na dvě kategorie. Pochodové defilé s dechovým orchestrem a pódiové disciplíny.

Žáci ze ZŠ K. Světlé vysadili na zahradě 22 jehličnanů

17. května 2024 11:43 | Havířov | Bára Kelnerová | Havířovský expres

Každá třída ze Základní školy Karolíny Světlé si v zahradě zasadila svůj strom, o který se bude starat. V areálu vznikne také motýlí louka. Škola chce v dětech takto rozvíjet pozitivní vztah k přírodě.

Florbalisté z Horní Suché si z prestižního turnaje ve Švédsku dovezli zlato

17. května 2024 11:33 | Havířov | Bára Kelnerová | Regionální zprávy POLAR

Kalmarsund Floorball Cup ve Švédsku vyhrál tým z Horní Suché v kategorii B14. Ve velké konkurenci došly daleko i dívky. Ze skvělého výsledku mají radost hráči, trenéři, rodiče i obec.

V Karviné se konala náborová akce Policie ČR, studenti prošli fyzickými testy

16. května 2024 17:56 | Karviná | Monika Danková | Regionální zprávy POLAR

Studenti pěti karvinských středních škol dostali příležitost vyzkoušet si fyzické testy, které jsou nutné pro přijetí k policii. Kdo je splnil, dostal rok platný certifikát. Pokud se tedy úspěšní studenti rozhodnou rozšířit řady policistů, nemusí fyzické testy dělat znovu.

Budou žít děti z dětských domovů v samostatných bytech? Podle kraje není tato varianta vhodná pro všechny
Vydáno 21. března 2024 12:28, Havířov, Bára Kelnerová
Děti v dětských domovech už nyní žijí v malých skupinkách. Přesto ústavní péče by se mohla přesunout do klasických bytů v bytových domech. Krajský úřad nákup vhodných bytů nevylučuje, ale stejně jako ředitelé domovů vidí i úskalí.

Ministerstvo práce a soc. věcí vyhlašuje dvě nové dotační výzvy. Jednu na stavbu domečků, nebo rekonstrukce objektů pro dětské domovy, druhou na nákup bytů. Smyslem transformace má být, aby děti žily v co nejvíce přirozeném domácím prostředí. Kraj zvažuje, že se zapojí do výzvy na nákup bytů. Jaké jsou ale podmínky?

Částka za metr čtvereční nesmí přesáhnout 84 tisíc korun. Výzva se týká bytů s rozlohou 80 až 200 metrů čtverečních. V běžném bytovém domě mohou žít maximálně dvě šestičlenné skupiny dětí, byt nesmí být ve vyloučené lokalitě. Ideálně by každé dítě mělo mít svůj pokoj. A samozřejmě musí být garantováno odborné personální zajištění.

Stanislav Folwarczny (ODS), náměstek hejtmana MSK: "Pokud by měly všechny děti přejít do takových bytů, tak to bude velmi, velmi finančně náročné, protože dneska jsou všechny děti v dětských skupinách v domovech a ta dětská skupina tam má až osm dětí. Pokud by to byly ty standardní byty, o kterých se bavíme, tak tam těch dětí může být méně čtyři až šest a pak ta finanční náročnost na to personální zajištění je větší. V případě, že by do těch bytů měly přejít všechny děti a máme v domovech i maličké děti, dvou, tří, čtyřleté děti, tak by to pochopitelně vypadalo jinak. Tak za nás ano, je to určitý směr, ale není to vhodné pro všechny děti a pro všechny dětské domovy.”

Dětské domovy vidí úskalí v personálním zajištění, ale i v bezpečnosti.

Ladislava Hilbertová, ředitelka Dětského domova v Havířově: “Ta skupinka šesti dětí bude přemístěna do bytů a co to vlastně dá za benefity dětem? Tady mají benefit soukromí, mají benefit zahrady, mají benefit, že když chtějí být pospolu, jsou v obýváku, když chtějí být sami, jsou sami v pokoji. Když jim přijde návštěva rodičů, tak jsou na to vyhrazené prostory. Neobtěžuje to ostatní děti. V současné době a se současnou skladbou dětí a ne jen u nás, ale napříč dětskými domovy, je klientela dětských domovů opravdu hodně náročná. V té jedné skupince samozřejmě jsou i přesahové děti. A přesahové dítě znamená, že to může být vozíčkář, dítě, které má psychiatrickou zátěž, jsou tu děti, které mají aspergerův syndrom, jsou tu autisté a s těmi dětmi je zapotřebí odborně pracovat. Když se stane nějaká situace, kdy to dítě se dostane do tenze a je zapotřebí individuální péče, tak ti vychovatelé, kteří jsou v domečku ve službě, tak si mohou vzájemně pomoci. Nedokážu si představit situaci, kdy něco takového se stane v bytě, kdy ten vychovatel bude pravděpodobně v tom bytě sám.”

Dětské domovy mají nyní za úkol k transformaci vypracovat svá stanoviska. V kraji je celkem 18 dětských domovů.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/karvinsko/havirov/11000042161/budou-zit-deti-z-detskych-domovu-v-samostatnych-bytech--podle-kraje-neni-tato-varianta-vhodna-pro-vsechny