Bez stanovení diagnóz patologů, by se v mnoha případech lidé nemohli léčit. Jsou to právě oni, kterým projde rukama každý odebraný vzorek tkáně na rozbor. Nemocnice v Havířově využila Mezinárodního dne patologie a otevřela své laboratoře veřejnosti.
Richard Doležílek, primář patologie Nemocnice Havířov: "Cílem naší exkurze je to, aby si účastníci odnesli, že patolog více méně nepitvá, že patolog sedí převážně u mikroskopu a stanovuje diagnózy pro pacienty živé."
anketa: "V životě jsem ještě na patologii nebyla. Takže si rozšiřuji obzory". Čekala jste, že takto to na patologii vypadá? “Ne, spíše jsem čekala větší řezničinu.”
Stanovení diagnózy může trvat pár dnů, ale i několik měsíců.
Richard Doležílek, primář patologie Nemocnice Havířov: "V těch nejnáročnějších případech, kdy se dělá i genetické vyšetření to trvá i několik týdnů i měsíc. A v těch úplně nejnáročnějších případech, to může klidně trvat i dva měsíce. To je v případech, kdy ten vzorek koluje po ČR, nebo může zavítat i do San Franciska.”
anketa: “Zajímá mě to z pohledu, co se vlastně potom s námi všechno děje. I když tady ani neskončíme, jak jsme zjistili."
Lidé se také dozvěděli, že zdravotních pitev lékaři provádí v nemocnici ročně jen kolem 50.