Obléknout si výstroj hasičů, sednout si za volant velkého vozu, bylo lákadlem pro rodiny s dětmi, které navštívily zbrojnici dobrovolných hasičů v Havířově-Životicích.
anketa: “Viděl jsem hasiče a všechno a ještě nahoře mají všechno a ještě tabuli, aby věděli, co hoří a tak.” A co říkáš na auta a techniku? “Hustý, chtěl bych být hasičem.”
anketa: "Já jsem tady viděl terč a žebřík a ještě jsme byli nahoře a tam bylo všechno. Já jsem byl v autě a přímo jsem držel volant.”
anketa: "Vzhledem k tomu, že mám dvou a půl letého syna, který je absolutní nadšenec hasičů, tak bylo jasno, že tady nesmíme chybět. Doma má asi sedm hasičských aut, je milovníkem. Když někde jedou hasiči, tak musíme zastavit, podívat se na ně, takže bylo jasné, že tady dnes nemůžeme chybět, už jen kvůli jeho nadšení."
Jednotka akci uspořádala i proto, že bojuje s úbytkem hasičů a nutně potřebuje nové, tak aby mohla bezproblémově držet služby a být připravena k zásahu.
Zoroslav Blaho, strojník SDH Havířov-Životice: "Člověk pomůže druhým v nouzi, to je ta hlavní priorita, proč to vlastně děláme, děláme to srdce. Kolektiv za nás super, technika na špičkové úrovni. Jako předurčení na vodu děláme výcviky, pravidelná cvičení. Snažíme se nějakým způsobem tady ty lidi dotlačit. Je to takové, že to děláme zadarmo, ale to je problém celé republiky. Dneska je doba taková, že zadarmo to fakt nikdo dělat nechce. A to je ten hlavní problém, proč několik stovek hasičů v celé republice ubývá. Když to takovým tempem půjde dejme tomu do pěti let, tak je tady ohrožena ta akceschopnost i u profesionálních hasičů, protože my jsme defacto jejich pilířem u těch hromadných neštěstích, povodní.”
Finanční prostředky mají hasiči jen od radnic, které ale pokryjí provozní náklady. Po nějaké formě odměn volá i Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska. Jako vhodné se jeví například finanční ohodnocení jako mají lidé, kteří působí ve vojenských zálohách.