Rychle běhat, plnit úkoly a snažit se neudělat žádný trestný bod. To byla pravidla pro štafetu mladších a starších dobrovolných hasičů na již 21. ročníku halové pohárové soutěže, pořádané havířovským sborem. Zároveň se také jednalo o 19. ročník neoficiálního mistrovství ČR. Síly si přišli poměřit na havířovskou městskou sportovní halu družstva z celé ČR a nechyběly ani týmy ze Slovenska.
Emanuel Došlík, velitel soutěže: „Disciplíny mají tři. Mají štafetu dvojic, štafetu 4x40 metrů a uzlovou štafetu. Dneska je tady zhruba 38 starších družstev a mladších je kolem třiceti."
Na štafetě dvojic jsme samozřejmě nejvíce sledovali, jak se bude dařit domácímu týmu. A jak jim to šlo?
Anketa, družstvo Havířov: 1. „Docela dobře, až na to motání, to mi moc nevyšlo. Ale myslím, že při druhé štafetě to bude lepší. Ještě nás čeká štafeta 4X60." 3. „Šlo nám to dobře a běhali jsme štafetu dvojic."
Trenérka byla se svým mladším družstvem hodně spokojena.
Jana Urbancová, vedoucí družstva Havířov: „Tak štafeta dvojic jim dopadla velmi dobře, protože jsem je povzbuzovala i tím, že chci aby to dopadlo hlavně bez trestných bodů, což dopadlo. Co se týká času, tak ty časy jsou tam některé lepší, protože jsou tam i kolektivy, které mají hodně vyvinutější žactvo. To znamená, že jsou i starší a vyšší, takže výkon je lepší. Na to, co ale ukázali, tak jsem za ně velmi spokojená."
Těškovičtí se pochlubili, že mají zbrusu nový areál a trénují třikrát týdně.
Anketa, družstvo Těškovice: „Pokazili jsme štafetu, neboť jsme měli lepší časy na tréninku, zaběhli jsme tady horší čas. Kámoš shodil kužel, prostě nepovedlo se nám to."
Naproti Lučina byla se svým výkonem spokojena.
Anketa, družstvo Lučina: „Běželo se nám docela dobře, já jsem se bál hlavně spoje proudnice, ale nakonec jsme to zaběhli celkem dobře. Nebyl žádný problém větší."
U uzlové štafety šlo především z zručnost. Týmy musely v co nejkratším čase zvládnout uvázat celkem pět uzlů. Nejtěžší byl asi úvaz na proudnici. S ostatním družstva moc problém neměla.
Anketa, družstvo Valašské Bystřice: 1. „No já jsem dělala lodní uzel a bylo to docela lehké." 2. „Já myslím, že jsme byli dobří a já jsem děla záchranářský uzel."
Tým z Lískovce u Frýdku-Místku se závodů zúčastnil už po desáté.
Šárka Čerňáková, vedoucí družstva Lískovce: „Já si myslím, že uzlujeme dobře, protože do toho vkládáme hodně, jelikož nás čekají další závody za týden, a to máme okresní kolo v hadicové a uzlové štafetě ve Frýdku-Místku."
Havířovští trénovali do poslední chvíle. A jak se nakonec poprali s uzlovou štafetou?
Anketa, družstvo Havířov: 1. „Docela dobře. Až na to, že máme trestné, ale jinak dobré." 2. „Špatné. Prý jsem to špatně udělal. Já jsem to měl dobře." 3. „Udělal o jednu smyčku méně."
Třetí disciplína, štafeta 4x40 metrů, patří mezi nejtěžší. V ní se rozhodne, kdo zvítězí.
Emanuel Došlík, velitel soutěže: „To znamená, že běží čtyři členové družstva. První člen přebíhá přes kladinu, předává štafetu dalšímu členovi. Ten přeskakuje příčné břevno, opět dojde k předání už třetí štafety. Člen přenese hasicí přístroj, který simuluje jako kdyby zásah (dospělý hasí), mladí hasiči nehasí, ti jen přenášení přístroj. Předá štafetu na poslední úsek, kde dojde k roztáhnutí útočného vedení z rozdělovače."
František Mlinkec, rozhodčí disciplíny 4X40 m: „Nejtěžší v této disciplíně pro kategorii mladších hasičů je kladina, protože je celkem dost úzká pro ty malinké. Je to dost náročné."
Nakonec v kategorii mladších družstev zvítězili hasiči z Veselé. Domácí se umístili na krásném 14. místě. Pohár a zlaté medaile ve starší kategorii putovaly nakonec až do Spišské Nové Vsi. Havířov se dostal do první desítky, a to na deváté místo.