Teprve 40letá paní Karin z Karviné už šest let bojuje se zhoubným onemocněním krevních buněk. Dokonce už prodělala dvakrát autonomní transplantaci kostní dřeně.
Karin Žačková, pacientka: „Přišla jsem na to, že mě hodně bolely záda. Přišla jsem na vyšetření a tam zjistili podle krve, že mám tuto nemoc. Nevím, jaké jsou úspěchy, ale stále jsem ještě tady. Docházím ambulantně, ale když je to nutné, tak tady i ležím na lůžkovém oddělení."
Mladému muži je dokonce jen něco málo přes třicet let. I on si stěžoval na určitou bolest, nicméně netušil, že se jedná o zhoubné onemocnění.
Roman Slowik, pacient: „Já mám onemocnění zhoubného lymfomu žaludku. Mám to asi dva měsíce a snažím se to snášet pozitivně. Měl jsem bolesti žaludku, cítil jsem se slabý, a tak jsem na to přišel."
Celkově metody i léčiva jsou dnes na vysoké úrovni.
David Starostka, primář oddělení klinické hematologie NsP Havířov: „My skutečně můžeme dnes nabídnout pacientům, kteří by před pěti, deseti lety přežili jen po transplantaci kostní dřeně, tak jsme jim dnes schopni nabídnout tzv. biologickou léčbu, která je velice účinná, léky mají minimální vedlejší účinky a znamenají pro hematologické pacienty zásadní zvýšení jejich prognózy."
Přesto pacientů se zhoubným onemocněním krve v poslední době hodně přibylo.
David Starostka, primář oddělení klinické hematologie NsP Havířov: „Po období prázdnin evidujeme zvýšený výskyt nádorů krvetvorných orgánů. Těžko říct, zda je to tím, že lidé přes období volna odkládali své potíže a přišli s nimi až v podzimních měsících, nebo je to dáno tím, že obecně zhoubných nádorů krvetvorby v našem regionu narůstá. Což může být dáno různými vlivy a zcela jistě se na tom podílí i vliv životního prostředí."
Před třemi měsíci byla na oddělení klinické hematologie nově otevřena i lůžková stanice, jako jediná v MSK. Všechna lůžka jsou stabilně zaplněna.
David Starostka, primář oddělení klinické hematologie NsP Havířov: „Za tuto dobu bylo u nás hospitalizováno více než 110 pacientů se závažnými krevními onemocněními, kteří jsou jednak z regionu Havířova, ale téměř polovina pacientů, kteří byli na naších lůžkách hospitalizováni, jsou pacienti mimohavířovští z Frýdecko-Místecka, Karviné, Bohumína. Většina těchto pacientů byla s onemocněními zhoubnými krvetvorby, jejichž stav byl natolik závažný, že potřebovali hospitalizaci."
Závažný stav má i osmapadesátiletý muž, který má své motto. Nejdůležitější je optimismus.
Alfons Smolka, pacient: „Psychicky to bylo všelijaké, ale člověk na to nesmí myslet. Nikdy jsem takové problémy neměl, přišlo to najednou."
A to je právě ten problém. Předcházet zhoubným onemocněním je velmi těžké. Počáteční projevy mají skryté příznaky, jako je únava nebo dlouhodobě zvýšená teplota. Kde se ale nemoc většinou vždy ukáže už na počátku, je krevní obraz. Proto by měli lidé opravdu chodit minimálně jednou za rok na preventivní rozbor krve.