Vzkaz kraje směrem k nemocnicím zněl: Hospodařte tak, ať na konci roku nejste ve ztrátě. Byť se to v krajských zařízeních poslední léta nedařilo, havířovská nemocnice to v tomto roce zvládne. Vedení přistoupilo k optimalizaci a úsporným opatřením. Proběhla nová výběrová řízení na nákup léku či zdravotnického materiálu a mnohá jiná.
Jan Ferenc, ředitel NsP Havířov: „My jsme v letošním roce počítali nejdříve s 20 milionovou ztrátou, protože ten původní finanční plán počítal s mínus 20 miliony ze zdravotních pojišťoven ve výnosech. Máme o dvacet milionů méně. Pak jsme provedli celou řadu výběrových řízení, opatření, optimalizací v nemocnici a dospěli jsme k závěru, že budeme mít ztrátu 6 milionů korun. Nakonec nám rada stanovila vyrovnaný hospodářský výsledek a tak jsme provedli třetí úpravu finančního plánu a chceme a budeme garantovat vyrovnaný výsledek."
Ušetření peněz se podařilo i díky optimalizaci u jednotek intenzivní péče.
Jan Ferenc, ředitel NsP Havířov: „To hlavní opatření spočívalo v tom, že jsme měli patnáct lůžek multioborového JIP v naší nemocnici. Zjistili jsme, že ta potřeba není tak velká. Na naše operační obory stačí deset lůžek. My jsme udělali z JIP na dvou patrech z 15 lůžek deseti lůžkovou a tím jedním opatřením se ušetřilo 14 sester. My jsme sestry nepropouštěli, měli jsme tady hodně sester v důchodovém věku nebo na dobu určitou."
Ostatní sestry byly přeřazeny na jiná oddělení. Tímto krokem nemocnice ušetřila 3,5 milionu korun. Rovněž touto reorganizací mohla být přestěhována ze starých, naprosto nevyhovujících prostorů dětského oddělení, jednotka JIP právě na uvolněné místo v druhém poschodí. Děti tak jsou nyní v samostatných boxech se špičkovým vybavením. To si pochvalují jak lékaři tak i rodiče nemocných dětí.
Dagmar Barnetová, primářka dětského oddělení NsP Havířov: „Je to hlavně prostor, komfort v tom, že tu máme daleko víc místa. Jedná se o boxový systém, to znamená, že můžeme děti od sebe izolovat a nestane se tak jako na původní JIP, že vedle kojence uplakaného s bronchitidou nevzbudí pacient po operaci třeba slepého střeva."
Jana Pleskačová: „Zkušenosti mám takové, že děli ležely po dvou nebo po třech na JIP. Tady jsem byla opravdu mile překvapená, když jsme tady přišli a malý byl sám na pokoji. Přišlo mi to komfortní, jako kdybychom byli v nějakém hotelu."
Je zřejmě možné, že v dalších letech už nemocnice bude v plusových číslech. Zdravotnické zařízení čeká velká opatření v úsporách tepla.