Sedmapadesátiletá paní Hedvika si před sedmi lety od lékařů vyslechla děsivou zprávu. Máte rakovinu tlustého střeva. Čeká vás operace a umělý vývod.
Hedvika Filipcová: „No má reakce byla: To je hrozné! Ne, že mám rakovinu, ale že budu mít vývod. U nás je totiž vedené, že když má někdo vývod, tak buď, že umírá, nedostane se nikde do společnosti. Musí být doma, protože to je cítit. Měla jsem hrůzu, jak já budu žít."
Obavy se ale u pacientky brzy rozplynuly, a to díky personálu a moderním pomůckám, které umožňují žít plnohodnotný život.
Hedvika Filipcová: „Sestřička paní Přikrylová mi to perfektně vysvětlila. Sestry nám ukázaly, jak to máme nalepovat, co s tím máme dělat. Hned den nebo dva po operaci, jak jsme se museli už hýbat, tak jsem přišla na to, že to jsou fakt fantastické věci."
Paní Filipcová je jednou z pěti pacientů, která využívá možnosti zcela nové pomůcky. Česká republika byla jedna z prvních zemí, která bezsáčkový systém používá. Havířovská nemocnice tento komfort vhodným pacientům dopřává od minulého roku.
Olga Kula Přikrylová, zdravotní sestra chirurgické odd. NsP Havířov:
„To vlastně byla první pacientka, která se naučila s vajtalou a strašně se jí to zalíbilo, protože říkala a můžu použít ten její citát, že to byl prostě sex bez šustícího sáčku. To jsem použila i na setkání stomiků a všem se tato věta zalíbila a zůstane všem v povědomí."
V letošním roce se konal evropský kongres stoma sester, kde havířovská nemocnice prezentovala tuto novou pomůcku. A setkala se s velkým ohlasem.
Olga Kula Přikrylová, zdravotní sestra chirurgické odd. NsP Havířov: „Hlavně severské státy Norsko, Dánsko. Tam byli lékaři, sestry, které to velmi zajímalo a hlavně se velmi divili, zda to opravdu takto funguje v naší nemocnici, tak jak to máme vyfocené. To nám velice záviděli, protože u nás se mají pacienti velice dobře."
Rakovinou tlustého střeva každým rokem onemocní v ČR více a více lidí. Pacienti však nemusí skončit s trvalým vývodem.
Martin Sedláček, zástupce primáře chirurgického oddělení NsP Havířov: „Všechno souvisí s prevencí a souvisí to s včasným záchytem tohoto onemocnění, protože ve včasných stádiích je většina těchto onemocnění léčitelných, řešitelných a elegantně řešitelných. Kdy nás to nutí ke všití stomie, tak to jsou už nálezy pokročilé, kdy pacient se už dostaví takzvaně pozdě a kdy se na to přijde už v pokročilém stádiu, když už je nutná velká, radikální operace."
Praktického lékaře by měl navštívit každý, kdo pozoruje například delší problémy s trávením. Varovný signál je i krev ve stolici, či časté střídání průjmu a zácpy. Nic z toho by se nemělo podcenit. A samozřejmě každý by měl mít ty správné stravovací návyky a dodržovat životosprávu.