Havířovský útulek má po celý rok téměř plnou kapacitu. Najít majitele zatoulaných psů není jednoduché. Především proto město začalo pracovat na obecně závazné vyhlášce, která stanoví povinné čipování všech psů.
Eva Wojnarová, mluvčí havířovského magistrátu: „To trvalé označení psů pomůže vrátit ztracené pejsky rychleji majitelům a také sníží náklady na ustájení v psím útulku. Městu to vlastně pomůže zjistit nebo lépe kontrolovat evidenci přihlášených psů."
Pejskaři v Havířově: „My jsme očipovaní. Alespoň se psi poznají. Myslím, že je to dobře. My jsme očipováni už od malička." „Já si myslím, že je to správné." „Zatím jsem o tom slyšel poprvé, ale samozřejmě, pokud bychom měli mít problém s městskou policií, tak by to bylo asi vhodné pro pohodlí rodiny."
Čipování nepředstavuje pro psy žádné riziko.
Jan Falhar, veterinární lékař: „Čipování probíhá formou vpravení čipu jehlou do krajiny v okolí krku. Je to trochu víc bolestivé než obyčejná vakcinace, protože jehla je širší, ale psi to snášejí dobře. Nejsou s tím problémy. Pokud chce někdo se psem vycestovat, čipování je dokonce povinností."
Cena za čipování je u veterinárních klinik různá. Město pracuje s variantou, že by majitelům na čipování přispívalo maximálně 200 korun. S tímto někteří nesouhlasí.
Iva Štrbáňová, veterinární technička: „Čipování je, dle mého názoru, určitě dobrá věc, hlavně z hlediska vyhledatelnosti zvířete. Na druhou stranu, pokud chce město zavést čipování jako povinnost, mělo by to zcela hradit. Myslím si, že zejména pro důchodce dát například 500 korun za čipování je hodně."
Havířov eviduje k 30. září eviduje téměř 6 tisíc psů. Náklady na čipování v prvním roce by mohly radnici stát maximálně 1,75 tisíc korun. V dalších letech by byla čipována jen nově evidovaná zvířata.