Jedna taková vakcína proti chřipce vám může zachránit život. Říká většina lékařů. Především pak starším lidem, kteří se se zákeřnou nemocí vyrovnávají hůře než děti a střední generace.
Ivo Mifek, primář infekčního oddělení NsP Havířov: „Účinnost vakcíny začíná zhruba za dva týdny po její aplikaci a trvá zhruba po dobu jednoho roku. Píše se, že snižuje nemocnost až pěti násobně, takže očkování je vhodné jak pro děti, tak pro dospělé."
Pravá chřipka se projevuje vysokými teplotami, celkovou únavou, bolestmi kloubů. Člověk nemá sílu vylézt ani z postele.
Ivo Mifek, primář infekčního oddělení NsP Havířov: „Existuje řada jiných onemocnění, které se chřipce podobají, ale nejsou tak závažné, protože ty symptomatické příznaky rychle do týdne odezní. Pravá chřipka je nebezpečná v tom, že virus může napadnout celý organismus člověka, může se vytvořit bouřlivá imunitní reakce, může se rozvinout zápal plic, ať už primární chřipkový, nebo sekundární bakteriální, a to už vyžaduje hospitalizaci a způsobuje spoustu problémů. Člověk může na tuto chřipku i zemřít."
Bohužel i přes tato fakta mnoho lidí očkování stále nevěří. Látka není hrazena z pojištění. Některé zdravotní pojišťovny ale na očkování proti chřipce poskytují finanční příspěvek.
Anketa: „Máme jednu zkušenost, kdy právě po očkování jsme oba téměř současně onemocněli a ta viroza byla silná." „Nepřemýšlela jsem o tom, já nejsem chřipkový tip. Jsem spíš angínový, takže jsem o tom neuvažovala." „Ne, protože paní doktorka se také neočkuje. To je zbytečné. Já jsem ještě chřipku neměla. Já beru vitamíny." „Ano ve čtvrtek jdu, dostala jsem pozvání tak se jdu naočkovat." „Ani náhodou. Já nesnáším očkování."
Infekční ambulance v havířovské nemocnici je také Centrem pro očkování a cestovní medicínu. Zde jsou lékaři pacientům připraveni odborně vysvětlit všechny výhody očkování nebo možné nežádoucí účinky po aplikaci látky. Personál zodpoví veškeré dotazy.