Cévní onemocnění, nejčastější a nejzávažnější choroby dnešní doby. Onemocnění, které postihne každého desátého člověka v ČR. Přesně to se stalo zhruba před deseti lety dvaasedmdesátiletému Karlu Tatarovi z Havířova. Pan Tatar je řidičem autobusu a silný kuřák. Následky? Infartk, značně poškozené tepny v pánvi. Až doposud musel pacient za těžkou léčbou dojíždět do okolních zařízení. Nyní má havířovská nemocnice špičkové cévní oddělení.
Karel Tatar, pacient: „To, že se tady udělalo cévní oddělení, je to další přínos pro město Havířov. Už nemusím jezdit do Třince, Vítkovic, do Ostravy."
Především přesná diagnostika, díky speciálním přístrojům, ale i chirurgické zákroky, ambulance a poradna. Ucelený kruh, propojený s jinými obory. To může nyní havířovská nemocnice nabídnout jako jediné krajské zařízení v MSK.
Mykola Holod, primář cévního oddělení NsP Havířov: „Sdružuje to obory nebo odbornosti, které se zabývají problematikou, které se projevují na cévách. Je to obor diabetologie, neurologie, chirurgie, interna, částečně obor rehabilitace, ortopedie, urologie. Proto jsme tady, abychom určili, kde tví problém, co je příčinou neduhu, nemoci. Ať se jedná o žílu, oteklou nohu, bolavou nohu, která se nehojí, nebo o člověka, kterého bolí na prsou, je dušný. Tady jsme od toho, abychom zjistili, jedná li se o trombózu, onemocnění tepny, nebo žíly a jaké jsou možnosti léčby."
Oddělení vzniklo reorganizací, bez velkých finančních prostředků. Pacienti mají zajištěná lůžka, personál, špičkové operační sály. Nemocnice má moderní CT přístroj a kraj zařízení zakoupil speciální ultrazvuk.
Mykola Holod, primář cévního oddělení NsP Havířov: „Je to velký dík kraji, že se postaral a poskytl nemocnici špičkový přístroj."
V současné době nemocnice pracuje na vybudování poradny. Pacientům budou poskytnuty informace, provedeno vyšetření a lékař stanoví léčbu. U těžkých a komplikovaných případů cévní oddělení spolupracuje s Fakultní nemocnici v Ostravě nebo třineckou nemocnicí.