Zatímco děti braly častější testování ve školách už jako běžnou věc, zaměstnanci si posledních čtrnáct dní opravdu užili. Své zkušenosti mají i na školách v Horní Suché.
Dagmar Wawroszová, zástupkyně ředitelky ZŠ Horní Suchá: "Testy, které dostaneme, neodpovídají těm v krabicích. Takže my počítáme zvlášť tyčinky, zvlášť vodičky, zvlášť testy. Všechny čtyři součásti, které tam jsou. Navíc nám to nesedí. Když tam není vodička, už to není kompletní test, takže my jsme pořád v mínusu. Musíme to doplňovat, aby to bylo na stavy, co jsme nafasovali. Do toho vykazujeme na hygienu věci, trasujeme ty děti, obvoláváme. Je to strašné, my opravdu děláme dennodenně do čtyř do pěti.”
Pozitivní test mělo naštěstí na škole pouze pár žáků.
Romana Zahradníková, ředitelka ZŠ a MŠ Horní Suchá: "Ten systém test-to-stay si myslím, že také není úplně ideální, protože někdo nedomyslel souvislosti, že škola je sice vybavena záchody a podobně, ale v momentě, kdy děti musí používat oddělené záchody, tak na to nejsme připravení.”
Ve škole s polským vyučovacím jazykem neměli žádný záchyt. Obě školy trápí financování testování u zaměstnanců.
Monika Dorota Plášková, ředitelka ZŠ a MŠ s polským vyučovacím jazykem Horní Suchá: "Ty peníze bohužel v rozpočtu nemáme, takže se obracíme na zřizovatele. Tak, jak jsme to počítali, když bychom se testovali dvakrát týdně, je to šest tisíc korun měsíčně. Samozřejmě nemůžu chtít u zaměstnanců, aby si to platili sami. A pokud nám obec nepomůže, jsme v pasti, ale doufám, že se to nějak zvládne. Testovat se zatím musíme.”
Obec samozřejmě školy na holičkách nenechá a finančně jim pomůže.