Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Horní Suchá si připomněla 77. výročí osvobození obce

Národ, který zapomene svoji minulost, je odsouzen k tomu, aby si ji znovu prožil. I tato slova zazněla na pietním aktu v Parku hrdinů, kde se uskutečnilo kladení věnců k 77. výročí osvobození Horní Suché.

Jan Lipner (STAN), starosta Horní Suché: “Na tom pietním aktu neoslavujeme žádné vojáky žádné armády a už vůbec ne válku. My si tady vlastně připomínáme oběti normálních řadových občanů. Ať to byl voják, nebo civilista, kteří ve válce přišli o to nejcennější, co měli a to je svůj život. Opravdu to, že sovětská armáda a armáda, která dnes okupuje Ukrajinu, zřejmě mluví stejným jazykem, by nemělo být důvodem, abychom s vaničkou vylili i dítě.”

Účastníci aktu si připomněli i tragickou událost, při které zemřelo pět nevinných lidí v roce 1944.

Jan Lipner (STAN), starosta Horní Suché: “Situace, která skončila 6. srpna v Životicích. Tady opravdu ten polský odboj byl. A aby se nějak odstrašilo obyvatelstvo, nebo ti partyzáni od nějakých dalších akcí, tak tady přivezli z věznice z Těšína pět naprosto nevinných lidí a aniž by věděli kam jedou, tak je tady na místě pověsili.”

Uctění památky se zúčastnili i žáci obou základních škol.

anketa, žákyně: Když si představím válku, tak je to pro mne velká ztráta a je to moc nepříjemné. Co by sis přála? Aby byl mír mezi státy a hlavně, aby se všechno dalo do pořádku, co nejdříve.”
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy