Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Lesy ČR pomohly Horní Suché s vybudováním tůně, která zadrží vodu v krajině

Horní Suchá |

Lesy ČR pomohly Horní Suché s vybudováním tůně, která bude zadržovat vodu v krajině. Obec si od projektu slibuje, že už nebude docházet k zaplavování zahrádkářské osady.

Ještě před rokem u zahrádkářské kolonie v části Podolkovice byla tato stará nefunkční požární nádrž. Obec i v rámci zadržování vody v krajině chtěla vybudovat poldr k protipovodňové ochraně. To by bylo ale finančně i technicky náročné. Pomocnou ruku radnici nabídly Lesy ČR, které se postaraly o vybudování přírodní tůně.

Jan Lipner (STAN), starosta Horní Suché: "Obrovským způsobem nám pomohly Lesy ČR.. Splní to veškeré naše požadavky. Zadrží to přívalové deště. I tento malý potůček, který je prakticky deset měsíců v roce suchý, najednou se rozvodní a až od životických sadů sem přivede vodu, která vyplaví zahrádkářskou osadu, plus některé rodinné domy. Účel byl splněn a příroda nedostala zabrat.”
Jakub Slezák, správa toků, Lesy ČR: "Ta tůň bude mít funkci nejen zadržení vody v krajině a zároveň to bude i biotop pro vodní organismy a obojživelníky. Bude zároveň fungovat jako požární nádrž a i ten estetický efekt tady bude dost znát, protože původně tady byla požární nádrž, která byla zpevněna betonovými panely, gumovými pásy a teď jsme to tady udělali více blíže k přírodě. “

Správa toků Lesů ČR takto vytvoří ročně v Moravskoslezském kraji deset až patnáct podobných tůní.

Nahlásit chybu


K tématu

Povodí Odry představilo obyvatelům Brantic plánovaná protipovodňová opatření na řece Opavě

27. března 2025 10:31 | Celý MS kraj | Yvona Fajtová

Povodí Odry představilo lidem plánovaná protipovodňová opatření na řece Opavě v Branticích. S jejich realizací by se mělo začít v roce 2027. Počítá se mimo jiné s rozšířením koryta řeky, výstavbou ochranných hrází a betonových stěn.

Stát urychlí přípravu protipovodňových opatření v Krnově. Reaguje tak na loňské ničivé povodně

20. ledna 2025 15:14 | Celý MS kraj | Yvona Fajtová

Stát urychlí přípravu protipovodňových opatření v Krnově. Dohodu, týkající se protipovodňových opatření na řece Opavě i Opavici podepsali ministr zemědělství, ředitel Povodí Odry a starosta Krnova.

Dva nové mosty a ochranné zdi. Povodí Odry jednalo v Krnově o protipovodňové ochraně Krnova

15. dubna 2025 15:46 | Celý MS kraj | Yvona Fajtová

Povodí Odry jednalo v Krnově o obnově i ochraně území po loňských zářijových povodních. Ty jen na městském majetku napáchaly škody za více než miliardu korun. Pod vodou bylo 80 procent území.


Čerpali podporu určenou pro ukrajinské uprchlíky. Cizinci podvodem získali 2,8 milionu korun

Dnes 10:37 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Za dávky získali 2,8 milionu korun. Přitom na ně neměli nárok. Dva cizinci využili údaje několika ukrajinských žen a pobírali na ně příspěvek na bydlení. Společně se svými partnerkami peníze utráceli za dovolené a nákupy. Kriminalisté obvinili muže i jejich přítelkyně z trestného činu.

Městská policie učí seniory rozpoznávat online podvody

Včera 16:55 | Havířov | Bára Kelnerová

Podvodníci stále hledají nové způsoby, jak se dostat k penězům důvěřivých lidí. Havířovská městská policie proto uspořádala sérii preventivních workshopů, které mají starší občany naučit, jak podvod rozpoznat.

Pracoval na střeše a spadl z výšky sedmi metrů. Muž krvácel z hlavy a vážně si poranil nohu

Dnes 9:15 | Čeladná | Anna Břenková

Spadl z výšky okolo sedmi metrů při práci na střeše. Muž utrpěl krvácející zranění hlavy a vážně si zranil nohu. Byl letecky transportován do ostravské Fakultní nemocnice.

Ostrava bude příští rok hospodařit s částkou téměř 16 miliard korun

Včera 14:24 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Ostrava má rozpočet na příští rok. Hospodařit bude s částkou téměř 16 miliard korun. Jde o jeden z nejvyšších rozpočtů v historii města. Přibližně třetina všech peněz půjde na investice. Od koncertního sálu přes projekt Nových Bazalů, ale i výstavbu nových bytů.

Několikrát okradl seniorku a její dceru na vozíku, pak obě ženy násilně napadl

Včera 11:45 | Ostrava-město | Anna Břenková

Muž zneužil důvěry ženy na vozíku a hrál si na jejího přítele. Přitom z bytu, kde žila se svou starší matkou, kradl peníze. Pak zorganizoval další akci – jeho komplic se vydával za policistu a z bytu společně s další ženou vzali cennosti. Zločinec se ještě vrátil, opět kradl a obě ženy násilně napadl. Kriminalisté v Ostravě obvinili tři osoby. Hlavnímu pachateli hrozí až deset let.

Nový rondel s autobusovým terminálem už je průjezdný

Včera 13:16 | Rychvald | Libor Běčák

Problémovou křižovatku mezi Rychvaldem, Bohumínem a Dolní Lutyní nahradil kruhový objezd. Ten vyřešil nejen klasické křížení silnic, ale především autobusové zastávky. Ty byly totiž původně přímo v křižovatce, což nebylo příliš bezpečné.

Bývalý pacient přišel poděkovat posádce, která mu zachránila život

Včera 10:46 | Havířov | Anna Břenková

Práce záchranářů má velký smysl. Každý den bojují o životy lidí. V Havířově se setkali s mužem, který je toho důkazem. V červnu ho postihla mozková mrtvice. Díky okamžité pomoci posádky přežil a přišel osobně poděkovat na jejich základnu.

Zapojte se do soutěže o nejlepší sváteční vánočku

Včera 7:40 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Vánoce se hlásí o slovo a k nim neodmyslitelně patří i jedna z nejoblíbenějších tradic – pečení vánočky. A upéct opravdu chutnou vláčnou sváteční dobrotu není jen tak. Město Frýdek-Místek spouští již pátý ročník tradiční soutěže O nejlepší sváteční vánočku.

Na ostravském magistrátu se setkali dárci krve. Oceněni byli za 40 a 80 odběrů

Včera 13:40 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Darování krve je nenahraditelným pilířem zdravotnictví. Díky lidem, kteří to dobrovolně a pravidelně podstupují, jsou denně zachraňovány lidské životy. Na ostravský magistrát si vedení města a Červeného kříže pozvalo dvě stovky dárců, aby je ocenilo za jejich nezištnou pomoc.

Nový Jičín přejmenuje autobusové zastávky

Včera 9:09 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

14. prosince vstoupí v platnost upravené jízdní řády městských autobusů v Novém Jičíně. Velké novinky nepřinesou, zato se změní názvy některých zastávek. Jedno úplně nové nástupní místo přibude v ulici Svatopluka Čecha.

Školáci z Horní Suché vystoupili na tradičním vánočním koncertě

Dnes 12:55 | Horní Suchá | Libor Běčák

V Dělnickém domě v Horní Suché se děti základní školy představily na tradičním vánočním koncertě. Ten se konal už podesáté a děti doprovodila kapela.

Karvinská hornická nemocnice informovala o dekubitech a o tom, jak účinně s nimi bojovat

3. prosince 2025 14:11 | Karviná | Gabriela Stašová

V Karvinské hornické nemocnici se poprvé uskutečnila akce, která měla laickou i odbornou veřejnost přiučit, jak zacházet nejen s domácími pacienty, kterým mohou vzniknout proleženiny. A jak těmto komplikacím předcházet.

Krojovaní horníci oslavili svátek své patronky tradiční zábavou

3. prosince 2025 6:11 | Stonava | Jiří Brzóska

V sále Domu PZKO bylo poslední listopadovou neděli hodně veselo. Stonavští krojovaní horníci společně se spřátelenými spolky a příznivci hornického cechu oslavili svátek své patronky, sv. Barbory.

O první adventní neděli rozsvítili stonavští zahrádkáři vánoční stromeček

3. prosince 2025 6:08 | Stonava | Jiří Brzóska

První adventní neděle v areálu klubovny stonavských zahrádkářů se nesla ve znamení slavnostní atmosféry a tradice. Místní zahrádkáři zde tradičně rozsvítili svůj vánoční strom, čímž zahájili adventní období.

Spolek Rodiče a škola uspořádal adventní florbalový turnaj

3. prosince 2025 6:06 | Stonava | Jiří Brzóska

Ve stonavské sportovní hale proběhl další ročník florbalového turnaje, který tradičně zorganizoval spolek Rodiče a škola Stonava. Akce přinesla radost ze hry dětem i jejich rodičům.

Recytowali polską poezję

3. prosince 2025 5:56 | Stonava | Otýlie Tobolová

W polskich szkołach podstawowych w Republice Czeskiej nie maleje zainteresowanie recytacją dziecięcej poezji. W listopadzie szkoła im. Jana Kubisza w Gnojniku już po raz dwudziesty pierwszy zorganizowała konkurs, i to w trzech obwodach terenowych, z grudniowym finalem w Gnojniku.

Lesy ČR pomohly Horní Suché s vybudováním tůně, která zadrží vodu v krajině
Vydáno 1. září 2023 11:42, Horní Suchá, Bára Kelnerová
Lesy ČR pomohly Horní Suché s vybudováním tůně, která bude zadržovat vodu v krajině. Obec si od projektu slibuje, že už nebude docházet k zaplavování zahrádkářské osady.

Ještě před rokem u zahrádkářské kolonie v části Podolkovice byla tato stará nefunkční požární nádrž. Obec i v rámci zadržování vody v krajině chtěla vybudovat poldr k protipovodňové ochraně. To by bylo ale finančně i technicky náročné. Pomocnou ruku radnici nabídly Lesy ČR, které se postaraly o vybudování přírodní tůně.

Jan Lipner (STAN), starosta Horní Suché: "Obrovským způsobem nám pomohly Lesy ČR.. Splní to veškeré naše požadavky. Zadrží to přívalové deště. I tento malý potůček, který je prakticky deset měsíců v roce suchý, najednou se rozvodní a až od životických sadů sem přivede vodu, která vyplaví zahrádkářskou osadu, plus některé rodinné domy. Účel byl splněn a příroda nedostala zabrat.”
Jakub Slezák, správa toků, Lesy ČR: "Ta tůň bude mít funkci nejen zadržení vody v krajině a zároveň to bude i biotop pro vodní organismy a obojživelníky. Bude zároveň fungovat jako požární nádrž a i ten estetický efekt tady bude dost znát, protože původně tady byla požární nádrž, která byla zpevněna betonovými panely, gumovými pásy a teď jsme to tady udělali více blíže k přírodě. “

Správa toků Lesů ČR takto vytvoří ročně v Moravskoslezském kraji deset až patnáct podobných tůní.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/karvinsko/horni-sucha/11000038890/lesy-cr-pomohly-horni-suche-s-vybudovanim-tune-ktera-zadrzi-vodu-v-krajine