Pedagogická fakulta Ostravské univerzity zahájila rozsáhlý výzkum, který je součástí strategického projektu MSK Refresh. Metody sběru dat si vyzkoušela na ZŠ v Horní Suché. Katedra studie lidského pohybu se pak zaměřila na měření motorické dovednosti, kognitivních funkcí, na emoční fungování u dětí, ale i na měření srdeční frekvence a rozložení svalů a tuků.
Vera Jandačková, Katedra studie lidského pohybu, Ostravská univerzita: ”Celé tyto aktivity nám lépe pomohou pochopit, které faktory souvisí s tím, jak děti v MSK, který je znevýhodněný, které faktory vedou k duševnímu vývoji u dětí, emočního vývoje, kognitivního vývoje, motorického, abychom mohli lépe nastavit některá podpůrná opatření.”
Součástí výzkumu je zjišťování rodinného klima, ale i nastavení výukových metod na školách. Například tělesná výchova by do budoucna mohla fungovat jako jakási terapie a právě odreagování od výuky.
anketa: “My jsme vlastně dostali na stehno takové čidlo, které nám měřilo, jak jsme se zadýchali u her, nebo kolik jsme udělali kroků. Bavilo mě to, bylo to fajn, super.”
Romana Zahradníková, ředitelka ZŠ Horní Suchá: "Určitě si myslím, že tento projekt a měření, které si naši žáci vyzkoušeli, je pro ně velice přínosné, protože se v běžném životě nesetkají s tímto typem měření. Vyzkoušeli si měření srdeční variability a různé motorické testy a myslím, že to byl pro ně veliký zážitek."
Výzkum bude probíhat na 24 školách náhodně vybraných v MSK. O následné výstupy projevila zájem například i Česká školní inspekce.