Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Fotoklub v Karviné obnovil svou činnost. Někteří experimentují s dírkovou komorou

  • Karviná,

V Karviné začal být opět aktivní fotografický klub. Své zázemí našel v Oáze, kde má také svou stálou expozici.

Současný karvinský fotoklub začal znovu fungovat na podzim roku 2017. Fotoklub byl ve městě aktivní od sedmdesátých let a byla by škoda, aby nadobro zanikl, prozradil jeho předseda Marek Běhan a dodává: "Fotoklub začal vystavovat hned v únoru ve foyer MěDK a následovala další společná výstava v K3 v Bohumíně. Větší naše angažovaná akce byla, když nás oslovilo město, zda bychom byli schopni spolupracovat a zorganizovat workshop na zámku."

 Následovalo několik výstav, ta poslední stále trvá. Jde o vzpomínkovou výstavu tvorby známého karvinského fotografa Dušana Hartmana, který svět opustil v srpnu loňského roku. Jeho fotografie visí na stěnách karvinské Oázy a zpříjemňují tak návštěvníkům posezení. Dušan Hartman patřil mezi zakladatele původního fotoklubu, společně s Janem Kottasem.

Členové karvinské fotoklubu se pravidelně schází, aby si vzájemně vyměňovali zkušenosti.
Sám předseda Marek Běhan se aktivně fotografii věnuje posledních 10 let.  Jeho náměty se stávají, stejně jako jeho kolegů, zákoutí Karviné a dění ve městě.

Další člen fotoklubu je například Anton Svrček. Fotografie ho fascinuje a je rád, že se může setkávat s lidmi s podobnými zájmy.Rád fotí krajinu, makro a experimentuje s dírkovou komorou. "Je to jedna z nejstarších forem fotografie, kdy není zapotřebí čočka, ale místo ní je do plíšku udělaná dírka. Tou dírkou vstupuje světlo do krabice, kde je umístěn světlocitlivý materiál, například film," vysvětlil Svrček.

Ač se to nezdá, fotky z tohoto ručně vyrobeného fotoaparátu jsou kvalitní a dají se tisknout do velkých formátů.

"Člověk musí mít už v oku kompozici, technické parametry, jak dlouho to nasvítí, několik sekund a podobně," upřesnil fotograf.

Cílem fotoklubu je stabilizovat klub a prezentovat prozatím svou tvorbu tady v Oáze. Do budoucna by rádi našli jiné vhodné veřejné prostory k reprezentaci města.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy