Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Podprůměrný rok, ale naštěstí bez včelího moru, hodnotí sezónu včelaři z Karvinska

  • Karviná,

Včelaři připravily pro veřejnost prodejní výstavu včelích produktů. I letos byla výstava hlavně pro malé návštěvníky vzdělávací, včelaři jim rádi ukázali vše, co ke své práci potřebují.

Včelaři z Karviné a okolí připravili pro veřejnost už po třinácté svou tradiční dvoudenní výstavu. Konala se ve vestibulu střední průmyslové školy a kromě včelích produktů určených k prodeji si lidé mohli prohlédnout pomůcky včelařů, dozvěděli se zajímavosti ze světa včel a je samotné si mohli i prohlédnout.

"Tady vidí, že včelky jsou velmi pracovité, Co je zarazí, je to, že je rozdíl mezi letní a zimní včelou. Ta letní je tak pracovitá, že se po 40 dnech upracuje k smrti Ta zimní se stará, aby to celé včelstvo včetně královny přežilo do příštího roku," vysvětlila jednatelka ZO Českého svazu včelařů Karviná Věra Vantuchová.

Na výstavě lidé obdivovali i ručně vyráběné svíčky z včelího vosku z. Formy na ně si vyrábí pan Jan Vavříček sám.

"Vosk se získává když včely dělají plásty a po dvou letech ten plást je tmavý, tak my to vytavíme," řekl včelař Jan Vavříček.

Včelaři z této organizace měli těžký a podprůměrný rok. Na jaře sice stromy rozkvetly, ale brzy se ochladilo a jarní med z ovocných stromů nebo lučních květů byl z 50 procent ztracen. Dobrá zpráva je, že ač je karvinská orgaizace kvůli sousednímu Polsku v morovém  pásmu, žádný mor včelího plodu se posledních pět let neobjevil.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy