Podprůměrný rok, ale naštěstí bez včelího moru, hodnotí sezónu včelaři z Karvinska

  • 14:19,
  • Karviná ,

Včelaři připravily pro veřejnost prodejní výstavu včelích produktů. I letos byla výstava hlavně pro malé návštěvníky vzdělávací, včelaři jim rádi ukázali vše, co ke své práci potřebují.

Včelaři z Karviné a okolí připravili pro veřejnost už po třinácté svou tradiční dvoudenní výstavu. Konala se ve vestibulu střední průmyslové školy a kromě včelích produktů určených k prodeji si lidé mohli prohlédnout pomůcky včelařů, dozvěděli se zajímavosti ze světa včel a je samotné si mohli i prohlédnout.

"Tady vidí, že včelky jsou velmi pracovité, Co je zarazí, je to, že je rozdíl mezi letní a zimní včelou. Ta letní je tak pracovitá, že se po 40 dnech upracuje k smrti Ta zimní se stará, aby to celé včelstvo včetně královny přežilo do příštího roku," vysvětlila jednatelka ZO Českého svazu včelařů Karviná Věra Vantuchová.

Na výstavě lidé obdivovali i ručně vyráběné svíčky z včelího vosku z. Formy na ně si vyrábí pan Jan Vavříček sám.

"Vosk se získává když včely dělají plásty a po dvou letech ten plást je tmavý, tak my to vytavíme," řekl včelař Jan Vavříček.

Včelaři z této organizace měli těžký a podprůměrný rok. Na jaře sice stromy rozkvetly, ale brzy se ochladilo a jarní med z ovocných stromů nebo lučních květů byl z 50 procent ztracen. Dobrá zpráva je, že ač je karvinská orgaizace kvůli sousednímu Polsku v morovém  pásmu, žádný mor včelího plodu se posledních pět let neobjevil.
Farma Bezdínek s.r.o.
Karviná
od 18 000 Kč do 25 000 Kč

Detail

EUROLINE s. r. o.
Karviná
od 30 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků