Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Sametovou revoluci si v Karviné připomenou akcemi i tématickými pořady

  • Karviná,

Organizace a spolky v Karviné chystají nejrůznější akce k 30. výročí Sametové revoluce.

Důležitý milník českých dějin, pád totality,  připomene v Karviné hned několik organizací a spolků a to v  různějších podobách. Sérii akcí si připravila pro veřejnost například regionální knihovna.

"V Karviné-Novém Městě proběhne tradiční setkání u kafíčka, kde budeme nad literaturou zaměřenou k sametové revoluci s našimi čtenáři, také máme tradiční Listování, které proběhne 14. listopadu v odpoledních hodinách, tentokrát to bude s knihou Mé dětství v socialismu, můžeme se těšit na herce Jiřího Resla a Věru Holou a také filmový klub máme zaměřený na toto významné výročí, takže budeme promítat Šaška a královnu Věry Chytilové, promítneme také film Tomáše Vorla Kouř a také film Tichá noc a film Wałęsa: člověk naděje Ondřeje Vajdy," vyjmenovala Markéta Kukrechtová, ředitelka RKK.

Pro děti a mládež připravila knihovna besedy na téma Sametové revoluce, které proběhnou v Karviné-Novém Městě a ve Středisku hudby a umění.

"Na pobočce v Karviné-Mizerově máme připravenou výstavu Mé osobní vzpomínky na  17. listopad 1989, kdy jsme vyzpovídali naše čtenáře, jak si vzpomínají na tento den," dodala ředitelka.

Na akce je vstup volný, na Listování se doporučuje rezervovat si místa. A na tématické pořady zve i městský dům kultury. Zatímco na Oldies party s Petrem Kotvaldem, který mimochodem přesně před třiceti lety v době sametové revoluce v Karviné vystupoval, jsou vstupenky vyprodané, na pořad k uctění 30. výročí sametové revoluce nazvaný Dopisy Olze ještě místa jsou. V rámci tohoto jedinečného programu zazní hudba světových i českých autorů, která bude prokládána čtenou korespondencí Václava Havla v podání české herečky Valérie Zawadské. Akce se uskuteční 15. listopadu od půl šesté večer.  Na oslavy se připravuje i koncertní sbor Permoník. Už několik týdnů pilně nacvičuje program ve zkušebně Základní umělecké školy Bedřicha Smetany.

"Permoník si pro Sametovou revoluci připravil koncert, kdy budeme zpívat osm revolučních písní, mezi které patří například Modlitba pro Martu nebo Karavana mraků od pana Kryla. Budeme to zpívat 16. 11. v Orlové, v evangelickém kostele a pak i v Ostravě na náměstí,” řekla Hana Seberová, hlava sboru.

A pozvání pro veřejnost přichází i od Mládežnické rady Karviná, tak si na čtvrtek 14. listopadu připravila v nových prostorách M-klubu Dokořánu za letním kinem komentované promítání na téma Sametová revoluce. Obchodně podnikatelská fakulta si na pátek 15. listopadu připravila výstavu s názvem „Listopad 89 – počátek vysokého školství v Karviné“. Slavnostní vernisáž začne v  15 hodin.

Vedení Karviné si v neděli 17. listopadu, v Den boje za svobodu a demokracii, připomene tuto událost pietním aktem u budovy B magistrátu a to o půl dvanácté. I tam je veřejnost zvána.


Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků