Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Historický kočár z karvinského zámku Fryštát projde restaurováním

  • Karviná,

Historický kočár z roku 1899 ze zámku Fryštát čeká restaurování v ostravské dílně. Opraveny budou jeho dřevěné části, hlavně kabina, na které se zub času podepsal a je značně popraskaná.

Historický kočár, který obývá prostory zámku Fryštát byl v provozu naposledy v září, když se v rámci Dnů evropského dědictví konala v Karviné kočárová jízda. Teď, na konci roku ho čeká restaurování.

Petr Zajíček, správce zámku Fryštát: "Bude restaurován v rámci projektu Dědictví, které spojuje, to je přeshraniční projekt, který tady běží a za pomocí kterého se financují za pomocí peněz z EU různé práce a projekty. Je z roku 1899, je to kočár typu cupé, je vyroben v kopřivnické firmě. Udává se, že by měl z vlastnictví hraběte Larische, je tu na zámku od začátku, co se zámek otevřel."

Dostat kočár ze zámku nebylo jednoduché a chvíli se s ním pracovníci restaurátorské dílny potrápili. Teď bude kočár chvílí v ateliéru stát, je nutné, aby se v novém prostředí aklimatizoval.

Adam Jakubek, restaurátor: "To dřevo je stále živý materiál, potřebuje pracovat, takže musíme ho nechat chvíli v ateliéru, potom bychom na něm mohli začít. Budeme na něm provádět jakoby obnovu vnějšího pláště, kabátu, aby se tomu vrátil trochu glanc, který měl kdysi při původním vzniku."

Zrestaurovaný kočár bude zpátky na zámku Fryštát na jaře příštího roku.

Nahlásit chybu
V-TRADE, s.r.o. - Bohumín
Bohumín
od 3 200 Kč/měsíc

Detail

Hakan Foods s.r.o.Karviná
Karviná
od 19 700 Kč/měsíc

Detail

ZENOFIAVAV s.r.o.
Český Těšín
od 25 000 Kč/měsíc

Detail