Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Dobrovolníci uklízí černou skládku v Karviné-Dolech. Lokalitu vyčistí a cestu uzavřou

  • Karviná,

Parta lidí, kterým není lhostejný stav životního prostředí, se rozhodla pročistit lokalitu v části Karviné-Doly, kde se nachází gigantická černá skládka. Úklid rozložili do několika etap.

Lokalita v Karviné-Dolech se stala jakýmsi magnetem a vyhledávaným místem pro ty, kteří nepotřebné věci a odpad jako lednice nebo pneumatiky právě sem nelegálně naváží. Černá skládka se rozrostla do gigantických rozměrů. Její likvidaci si vzala na starosti parta lidí z Karviné.

Jiří Litomyský, spoluzakladatel Adesse Ecology: "Jezdím často do Ostravy, už z cesty se dá vidět ten odpad a místní, kteří tady bydlí, nám napsali na facebookové stránky. Plus jsme se tady sami přijeli podívat a zjistili jsme, jak to tady vypadá. Proto jsme se rozhodli s tím něco udělat."

Říká spoluzakladatel neziskové organizace Adesse Ecology, která vznikla v roce 2020 právě za účelem zlepšení životního prostředí.

Jakub Martyčák, zakladatel Adesse Ecology: "Ta naše nezisková organizace vznikla na základě toho, že jsme se potkali tři kamarádi a bavili jsme se o tom, že máme společné zájmy spojené s ekologií. Provádíme činnosti spojené s úklidy, teď jsme se zaměřili na černé skládky. Jak jsem tady přišli poprvé, tak to tady bylo třikrát horší, jsme tady už popáté, dělali jsme nějaké separace, odvážely se už odpady, trochu se to tady zlepšilo, aspoň ta hlavní plocha."

Nejrozsáhlejší černou skládku v Karviné-Dolech budou dobrovolníci likvidovat na etapy.

Jakub Martyčák, zakladatel Adesse Ecology: "My jsme si dali úkol, že se této skládky zbavíme. Začala 1. fáze, za pomocí společnosti Asental jsme odvezli pneumatiky, kterých bylo 6-7 tun a společnost Elektrowin nám odvezla elektroodpad, skelety z ledniček spíš."
Ondřej Neugebauer, vedoucí provozu společnosti Global recycling: "Odpad by neměl končit na skládkách, ale u zpracovatelů jednotlivých typů zařízení. Tato chladící technika, byť nekompletní, bude zavezena do Havlíčkova Brodu, kde sídlí zpracovatel Elektrowinu, společnost Rumpold, kde bude toto zařízení ekologicky zrecyklováno a zpracováno."

Ve druhé fázi bude tato plocha čištěna od směsného a objemného odpadu.

Jakub Martyčák, zakladatel Adesse Ecology: "Tady máme přislíbené 2 kontejnery od města Karviná. Budeme mít dobrovolníky a budeme to tady separovat, následná likvidace bude pod TS Karviná."

Zaneřáděné pozemky patří několika vlastníkům. Zástupci organizace je loni kontaktovali.

Jakub Martyčák, zakladatel Adesse Ecology: "Je tady společnosti Asental, která se zapojila a podporuje nás, je tady jedna společnost, která s námi před půl rokem přestala komunikovat, takže jsme to museli vyřešit jinak a prostředky na likvidaci jsme sháněli někde jinde."

Otázkou zůstává, co vede lidi k tomu, že sem odpad naváží.

Tomáš Závodný, spoluzakladatel Adesse Ecology: "Já si myslím, že to můžu říct za všechny, z toho je smutno asi každému."

Organizace Adesse Ecology už teď řeší, jak tuto lokalitu ochránit před dalším návozem odpadu poté, co se podaří tuto lokalitu vyčistit.

Jiří Litomyský, spoluzakladatel Adesse Ecology: "Cílem budou zátarasy, bude tady brána a všichni, co tady mají zahrádky, dostanou klíče."

K této skupině se může kdokoliv z řad občanů přidat, stačí se domluvit. Kontakty jsou zveřejněny na webových stránkách Adesse Ecology nebo na jejich facebooku.

Jakub Martyčák, zakladatel Adesse Ecology: "Pravidelně tam zveřejňujeme ty projekty, úklidové akce a co budeme dělat a tady se mohou lidé přihlásit. Já bych chtěl poděkovat společnostem, které nás podporují. Je to Nadace ČEZ, Nadace OKD, Nadace OSF, Nadace Hyundai a obrovské díky patří společnostem, které nám dnes pomohli s likvidací, je to Elektrowin, Asental. Dále nás podporuje společnost Heimstaden, finančně na vybavení pro ty úklidy. Tak moc děkujeme."
Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy