Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Rekonstrukce Nového domova v Karviné přináší větší komfort. Navýšila se i jeho kapacita

  • Karviná,

Domov se zvláštním režimem v Karviné je díky rozsáhlé rekonstrukci útulnější. Přístavbou jedné z budov se navíc zvýšila jeho kapacita o 25 míst. Rekonstrukci financoval stát a zřizovatel Moravskoslezský kraj ze svého rozpočtu.

Slavnostním přestřižením pásky zástupců zřizovatel i vedení zařízení pro seniory Nový domov Karviné byla otevřena nová přístavba jedné z budov. Významní hosté si mohli prohlédnout i jeho přilehlou zrekonstruovanou část.

Daniel Rychlík, ředitel Nového domova: "K naší velké radosti se nám podařilo zrekonstruovat kdysi velmi moderní, ale postupem času už neodpovídající potřebám, budovu D. Když jsme se se zřizovatelem pustili do této aktivity, tak jsme tu budovu rozšířili tak, abychom nejen zachovali kapacitu, ale i zvedli, a to o 25 lůžek hlavně z toho důvodu, že pobytových služeb pro seniory trpící nějakou formou demence je poměrně málo a zájem převyšuje nejen naše ale obecně poskytovatelů v kraji."
Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MSK: "Stavba nám trvala více jak jeden rok. Ale díky tomu se nám podařilo vytvořit nové zázemí pro naše seniory. Musím říct, že když to člověk vidí na papíře, je to něco jiného než když si to pak může projít ve skutečnosti a myslím si, že se to opravdu povedlo. Popřát uživatelům bych chtěl, aby na sklonku jejich podzimu života se jim tady žilo dobře. Personál, který zde je, za ně můžu dát ruku do ohně, protože to jsou lidé, kteří pracují pro MSK a pracují srdcem."

Zrekonstruované prostory i nový pavilon si přišli prohlédnout i zástupci města nebo bývalá ředitelka Nového domova Eva Cholewová.

Eva Cholewová bývalá ředitelka: "Určitě bych ráda využila té příležitosti, že tady jsem, protože jsem ještě neměla možnost poděkovat za spolupráci jak zřizovateli, který je i investorem MSK a v neposlední řadě našim obyvatelům, protože ti byli nejvíce dotčeni touto stavbou. A to stěhování a bydlení v náhradních prostorech bylo zatěžující, patří jim můj obdiv, za to jim chci poděkovat."
Miroslav Hajdušík, náměstek primátora: “Každá investice, která míří do Karviné je pro nás zásadní a já musím moc poděkovat MSK, že se rozhodl přistavět nový pavilon k novému domovu. Já bych uživatelům, kteří tady jsou nebo sem přijdou, aby se jim tady líbilo a aby byli šťastní."

Spokojená je tu například i devadesátiletá pan Ludmila Bujdošová, která nám svůj pokojíček ráda ukázala.

Ludmila Bujdošová, klientka Nového domova: "Já jsem tu klidná, tu jsem spokojená. Sama jsem už roky byla, všichni mi zemřeli, tak jsme tu napsala a mi vyhověli."

Zázemí, které senioři využívají, jsou jedno nebo dvojlůžková.

Daniel Rychlík, ředitel Nového domova: "Všechny pokoje mají sociální zařízení, u těch klientů, kteří jsou upoutáni na lůžko, tak je další zázemí a to jsou společné koupelny, kde je možné službu poskytovat důstojně."

Objekt je bezbariérový, za hezkého počasí se na zahradu dostanou i klienti, kteří jsou upoutáni na lůžko. Díky navýšení kapacity domova se také tady zaměstnají další lidé.

Daniel Rychlík, ředitel Nového domova: "Tady původně byli lidé, kteří potřebovali nižší míru podpory, my nově počítáme, že přijmeme kolem 15 nových zaměstnanců do celého provozu. Já bych si přál, abychom byli schopni vytvořit přátelskou atmosféru, aby péče se přiblížila péči, která je vlídná a laskavá a byť to není domov, tak abychom ho v maximální možné míře připomínali."
Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy