Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Dobrovolníci se pravidelně vrací uklízet na starý evangelický hřbitov v Karviné-Dolech

  • Karviná,

Už čtyři roky pravidelně vždy na jaře a na podzim přichází parta dobrovolníků na starý evangelický hřbitov v Karviné-Dolech, aby mu vrátili jeho důstojnost. Letos dokonce založili spolek OLZA PRO, aby mohli získat na znovuobnovení hřbitova dotace.

Na podzim roku 2017 začala parta dobrovolníků vracet důstojnost zapomenutému evangelickému hřbitovu v Karviné-Dolech. Sem by trefil málokdo, možná jen pamětníci staré Karviné. Každou sobotu ve volném čase tady obnovovali a obnovují co se dá, od přístupové cesty až po odstranění porostu a mechu na hrobech, kácení dřevin a křoví a sekání trávy.

Stanislav Kolek, dobrovolník: "Na začátku tohoto roku jsme založili organizaci, spolek OLZA PRO a to z toho důvodu, že kdybychom chtěli získat nějaké dotace, tak musíme být oficiálně zaregistrovaní v českých úřadech."


Před čtyřmi lety toto místo vypadalo úplně jinak, byl to takový skoro neviditelný hřbitov v lese. Na první brigádě tehdy bylo deset lidí, postupem čase se přidávali další, i celé organizace.

Stanislav Kolek, dobrovolník: "Dnes je 22. brigáda a pracovalo už za ty čtyři roky přes 300 lidí. Hasiči byli na minulé brigádě, SDH Karviná-Ráj. Přišli s motorovou pilou, s plnou výbavou. Dál velké zásluhy mají TS Karviná, za to bychom chtěli poděkovat magistrátu Karviné, hlavně panu Bizoňovi, který je velmi nakloněn této akci a v první řadě bych neměl zapomenout na vlastníka, což je Slezská církve evengelická, pastor Emil Macura."

Na znovuobnovení hřbitova v dolech se také podílí Kroužek krojovaných horníků Gabriela a několik pamětníků, mezi které patří například manželé Grimovi nebo Ota Santarius, který zde má pochované své předky. Přesně ví, jak by to tady mělo znovu vypadat.

Oto Santarius, pamětník, dobrovolník: "Aby tady byla stezka, kaple a aby hroby, které tady zůstaly, byly uklizené, vyčištěné. Jednou to snad tak bude vypadat."

Dobrovolníci sem chodí rádi.

Anna Furasová, dobrovolnice: "Vždycky jsme pomáhala, vnučka je hasička, já chodím většinou s ní."
Karolína Schmidtová, velitelka SDH Karviná-Ráj, dobrovolnice: "Pomáháme s babičkou vyčistiti hroby od mechu, trávy a podobných věcí."


Spolek OLZA PRO má plány i s hřbitovní kaplí.

Stanislav Kolek, dobrovolník: "To je historický objekt, byla postavena v roce 1906, má skoro 120 let, je to historický skvost. Proto si zaslouží pokud ne úplnou renovaci, tak zachránit to, co z ní zbylo."

První kroky už byly učiněny. Cílem je podle Stanislava Kolka nejen vrátit důstojnost hřbitovu, ale také nezapomínat na minulosti a předky, kterým vděčíme, že jsme tady. Každý další dobrovolník je tady vítán.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy