Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

22. ročník Romského festivalu v Karviné proběhl v komorní verzi

  • Karviná,

V Romském kulturním a společenském centru se uskutečnil další ročník tradičního Romského festivalu. Organizátoři připravili komornější verzi pro menší počet návštěvníků. Mezi vystupujícími nechyběl třeba Jan Bendig.

Tradice Romského festivalu nebyla ani letos přerušena. I když jsou tyto festivaly každoročně hojně navštěvované lidmi z okolí i vzdálenějších koutů republiky, pro letošek kvůli měnícím se vládním opatřením připravili organizátoři pro jistotu jen komornější verzi 22. ročníku, v sále Romského a společenského centra.

Milan Ferenc, organizátor festivalu: “Tím, že žijeme ve zvláštní době, nešlo uskutečnit to, co bylo loni. Někomu se to možná podařilo, mě ne. Vzhledem k tomu že jsme to měli termínované na konec šestého měsíce a to se začalo teprve rozvolňovat, ty podmínky byly tak zpřísněné, že bychom nemohli dodržet vládní předpisy, co po nás, co chtějí organizovat nějaké akce, abychom je splnili. Já jsem přemýšlel, jestli to udělat neudělat, ale nakonec jsem dospěl k tomu názoru, že ta tradice, pokud aspoň trochu jde, tak by se měla udržovat a ti lidé jsou hladoví po takových akcích, chtějí se pobavit, zapomenout." 

I když byl festival organizován uvnitř pro menší počet návštěvníků než v parku Boženy Němcové, program byl sestaven opět pestře.

Milan Ferenc, organizátor festivalu: "Jsem rád, že se mi podařilo třeba Jana Bendiga nebo Vladoboyse nebo teď co třeba hraje Ferko a Gizmann.
anketa, návštěvníci: "Je to úplně skvěle, muzika a prostě všechno sedí úplně úžasně." "Bylo na čase, víc takových akcí."

Tohle duo je velmi netradiční. Ondřej Gizman pochází z konce Čech, z Teplic a Ondra Ferko naopak z konce Slovenska, z Prešova.

Ondrej Ferko, zpěvák: "Vytvořili jsme takovou spolupráci na dálku, to byla první skladba S Tebou a od toho se pak odrazil celá cesta, že jsme od jedné skladby k druhé šli a tak se to nějak vyvinulo."

Ondřej Gizman, (saxofon): "Texty má na starosti Ondrova sestra, dělá a s hudbou a skládáním to máme celé napůl, sladíme to."
Ondrej Ferko, zpěvák: "Texty jsou většinou o lásce, je to takové univerzální téma a každý si ho může přizpůsobit, k manželce, rodičům a snažíme se lidi vést k pozitivnímu myšlení."

Snem tohoto dua je, aby se skladby lidem líbily a užívat si tuto šanci dělat to, co mají rádi.

Ondrej Ferko, zpěvák: "Mnoho lidí nemá takové štěstí jako my, že mohou dělat to, co mají opravdu rádi, takže jsme vděční za to, co děláme."


Organizátoři připravili pro návštěvníky i posezení venku a také občerstvení, které k festivalové atmosféře patří.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy