Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Karviné vyrábějí ptačí budky ve velkém, zájem je mimořádný

  • Karviná,

V Karviné začal pro veřejnost fungovat inovativní zelený projekt, který má pomoci ptactvu v rámci České republiky. Ve Středisku volného času Juventus byly otevřeny dílny pro výrobu ptačích budek.

V prostorách Juventusu byly otevřeny velmi nevšední dílny. Vznikají tady ptačí budky pod vedením zkušených instruktorů, a to v rámci projektu zvaného Radibudky.

Jarmila Vavrečková, předsedkyně spolku Radibudky: "Na internetových stránkách radibudky.cz máme registrační formulář, kde se zájemci mohou registrovat. Prozatím v této době budou montáže probíhat jen ve středu, máme domluvené dva důchodce, kteří těm dětem pomůžou a budou jim nápomocni ve výrobě."
Radomír Dobeš, instruktor: "Kdysi i mé vnučky, tak jsme jim pomáhal jsme se to naučili a vím že je potřeba někdy poradit a jak postaví první budku, už pak bude stavět plně sám každou budku."


Jediná podmínka tohoto projektu je, že ten, kdo si tu budku vyrobí a v přírodě zavěsí, musí dát vědět, kde se nachází.

Otakar Závalský, ornitolog: "Jsem překvapený, že lidé po dlouhých letech se lidé vrací k tomu, co je důležité pro ty ptáky. Velice to vítám a jsem rád, že to dělá instituce, která zajistí nejen výrobu, ale i řádné pověšení a následně by se budky měly vyčistit. to je věc, na kterou se často zapomíná, protože lidi dělají budky, které ani otevřít nejdou, což je úplný nesmysl. Vyčištěné budky vydrží nejméně 10 let a klidně i 15."
Jarmila Vavrečková, předsedkyně spolku Radibudky: "Měl by ji umístit na území Karviné, doma nebo u babičky a poslat na naše webové stránky souřadnice, kde byla umístěna, Ornitologové pak zhodnotí zda budka byla obsazena, pokud ano, dostanou děti ještě nějaký drobný dárek od sponzorů."
Matěj Dobiš, zájemce o výrobu ptačí budky: "Nejnáročnější bylo asi řezání, to mi dalo zabrat, to vrtání už je v pohodě."

Ptačí budky mohli lidé vyrábět svépomocí už doma v době covidových vládních opatření. Tvůrci projektu vymysleli jakési balíčky obsahující komponenty důležité pro výrobu budek doma. Zájemci je dostávali zdarma.

Andrzej Bizoń, náměstek primátora: "Tato iniciativa ukazovala všem, že lze a má smysl něco dělat a projekt Radibudky jsou toho příkladem. Jsem rád, že se to dostává i mimo Karvinou a budu rád, když takové smysluplné projekty přitáhnou rodiče s dětmi a to je to hlavní."

Do budoucna se dílny otevřou i v soboty. Prozatím se vyrábějí sýkorníky. Projekt podporuje několik významných sponzorů, kteří finančně pomáhají nakupovat materiál a zájemce i odměňují.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávyOPTIMIA facility s.r.o. - železnice Petrovice u Karviné
Petrovice u Karviné
od 4 325 do 8 650 Kč/měsíc

Detail

OPTIMIA facility s.r.o. žel. stanice Havířov, Horní Suchá, Závada
Havířov
od 4 325 do 8 650 Kč/měsíc

Detail

OPTIMIA facility s.r.o. - železnice Dolní Lutyně
Dolní Lutyně
od 4 325 do 8 650 Kč/měsíc

Detail

Dnešní premiéry