Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Na náměstí v Karviné si lidé mohou prohlédnout fotografie věnované hornické práci

  • Karviná,

Obyvatelé Karviné si mohou až do neděle prohlédnout na náměstí fotografie z důlního prostředí, a to v rámci programu POHO 2030. Zachyceny jsou chvíle těsně před útlumem těžby nebo po jejím ukončení.

“S úctou k těžké práci”, takový nese název putovní výstava, kterou si mohou momentálně prohlédnout lidé na Masarykově náměstí v Karviné.

Jan Tabášek, marketingový manažer POHO 2030: "Je to výstava, která je věnovaná hornické práci a návštěvníci se mohou podívat na fotografie z důlních areálů, například Žofie, ČSA a ČSM-Sever."

Lukáš Hudeček, mluvčí Karviné: "Myslíme si, že je to dobrá iniciativa, jelikož to ukazuje to hornictví, lidé to tady znají, řada z nich pracovala na dolech a možná si zavzpomínají na svou práci nebo svým rodinným příslušníkům budou moci ukázat, jak to na dole vypadalo, že to nebyla čistá práce, že to byla práce náročná a hlavně, děti se dozví, co to těžba byla, doly nám končí, už se na ně nikdy nedostanou, takhle budou mít aspoň nějakou vzpomínku."

Výstava vznikla díky spolupráci programu POHO 2030 a Institutu tvůrčí fotografie. Zachyceny jsou chvíle těsně před útlumem těžby nebo po jejím ukončení.

Libor Jalůvka, vedoucí odboru přípravy a realizace útlumu, DIAMO: "Důl Žofie, to je součástí DIAMA, tam už je útlum minimálně 25 let po. Tam už se ty stroje zastavily, ale ještě tam čerpeme důlní vodu. Na těch šachtách karvinských, konkrétně důl ČSA, tak je poslední den, kdy se ta těžba skončila, stroje ještě jsou, ale už je to bez lidí, je to pusté, prázdné ."


V pondělí se výstava přesune do Opavy a 6. prosince si fotografie budou moci prohlédnout lidé v Ostravě.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy