Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Májový den zdraví se v Karviné vydařil, byl překonán rekord v hromadné dezinfekci rukou

  • Karviná,

V Karviné na Lodičkách se uskutečnil Májový den zdraví, jehož součástí byl i pokus o překonání rekordu v počtu lidí, kteří si v jednu chvíli dezinfikovali ruce. Navzdory střídavě deštivému počasí se akce zúčastnilo dost lidí na to, aby rekord překonali.

V areálu Lodiček v parku Boženy Němcové se poprvé v historii uskutečnil ve velkém stylu Májový den zdraví, při příležitosti Světového dne hygieny rukou. Organizátoři, kterými bylo město Karviná a rájecká nemocnice ve spolupráci s MSK, zajistili kromě stanovišť s prevencí zdraví i bohaté gastro občerstvení.

Věra Murínová, mluvčí Nemocnice Karviná-Ráj: "Obsahem tohoto dne je zabývat se prevencí, na kterou se během pandemie zapomínalo, proto jsou tady naši zdravotníci, kteří nabízejí prevenci s tím, že mohou navštívit a využít i anonymního na HIV, cože je poměrně zajímavá záležitost."

O preventivní vyšetření byl velký zájem, například u stanoviště s nabídkou zjištění krevní skupiny. V evropské populaci je až 50% lidí s krevní skupinou A.

Daniel Janek, primář hematologicko-transfuzního oddělení Nemocnice Karviná-Ráj: "Tady to vyšetřujeme pouze orientačně, máme protilátky anti A a anti B, proti dvou hlavním antigenům krevním. To jsou dvě kapičky barevné a dojde-li ke srážení, zjistíme, jestli na té krvince je antigen A nebo B, když tam není žádný, tak ta krevní skupina je 0, když tam jsou oba, tak krevní skupina je AB. Tímto orientačním testem ale nezjistíme Rh mínus faktor, ten se zjišťuje speciálními testy."

A zájem byl i o orientační vyšetření zraku nebo o vyšetření ortopedické podoskopem.

Ondřej Nalevajka, lékař ortopedického oddělení Nemocnice Karviná-Ráj: "Je to přístroj, který po nášlapu na tu plochu zobrazí nášlapnou plochu té dolní končetiny té plosky a z toho můžeme určit několik vad, nejčastější vada je podélně zbořená klenba, tzn. ploché nohy. Pak to můžeme korigovat vložkami ortopedickými nebo cílenou rehabilitací a fyzioterapií.”

Součástí akce byla ve stanu i beseda se třemi Srdcaři Karviné- s primátorem města Janem Wolfem, primář chirugického oddělení Zdeňkem Vojkůvkou a ředitelem Základní a Mateřské školy Cihelní Zdeňkem Jelínkem a to na téma Zdraví a sport.

Jan Wolf, primátor Karviné: “V Karviné jsem se narodil, celý život žiji v Karviné, mí předci se narodili v Karviné, na Karvinou nedám dopustit.” 

A jaký mají Srdcaři vztah ke zdraví a sportu?

Jan Wolf, primátor Karviné: “Dlouhodobě jsem byl sportovec aktivní, teď s tím časem trochu bojuji, takže když je nějaká chvilka, tak tenis, páteční fotbálek se starou gardou, to ještě pořád absolvuji, sice se pak tři dny léčím, ale snažím se najít čas a sportovat."
Zdeněk Vojkůvka, primář chirurgického oddělení Nemocnice Karviná-Ráj: "Já ke zdraví mám pozitivní vztah, jsem lékař, takže bez toho to nejde, zdraví je podstatné. všechno si můžeme koupit, ale zdraví ne. A sport s tím samozřejmě souvisí, kdo nesportuje, trpí různými chorobami, takže sport je určitě důležitý.”
Zdeněk Jelínek, ředitel ZŠ a MŠ Cihelní: "Tím, kolik mi je, tak zdraví se snažím hlídat stále více a ke sportu mě rodiče odmalička vedli, mám ho rád v jakékoliv podobě a možná proto jsem vystudoval i tělocvik.”

Přímo v areálu měli lidé také možnost potkat se s úspěšnými házenkáři.

Jan Sobol, hráč HCB Karviná: "Máme tady našeho výborného brankáře Nema, který bude k dispozici v házenkářské bráně, děti si na něho můžou zkusit zaházet, plus tady máme naše podpisové karty, pexesa, takže děti si můžou přijít pro fotku a podpis s rodiči.” 

A protože prioritou Májového dne zdraví byl pokus o překonání českého rekordu v hromadné dezinfekci rukou, každý návštěvník dostal při vstupu vše potřebné a malý dárek. Přesně se také sčítal počet účastníků rekordu.

Věra Murínová, mluvčí Nemocnice Karviná-Ráj: "Musí nás být více než 1067, což je dosavadní rekord, který drží Fakultní nemocnice Ostrava a abychom namotivovali a nalákali lidi, tak jsme požádali Marka Ztraceného, aby se připojil k této akci a podpořil nás.”
Marek Ztracený, zpěvák, Absolutní zlatý slavík roku 2021: "Já už jsme tady kdysi hrál, myslím, že v roce 2009, bylo to příjemné s užitečným. Já jezdím rád a když přišla nabídka, tak proč se nevidět s lidmi, které mám rád.” 

Pokus o překonání rekordu v hromadné dezinfekci rukou byl odstartován patnáct minut před sedmnáctou hodinou, všichni s napětím čekali, jestli se rekord podařilo překonat. A povedlo se.

Ivo Žolnerčík, ředitel Nemocnice Karviná-Ráj: "Jsme nesmírně šťastný, protože jsme překonali rekord, u kterého jsem byl zrodu v roce 2009 a teď jsme ho překonali skoro dvojnásobně. Takže jsem rád, že všichni přišli a podpořili to, aby věděli, že ta Karviná žije."

Celkem se rekordu zúčastnilo 2045 lidí. Vyvrcholením celé akce bylo akustické vystoupení Absolutního zlatého slavíka roku 2021 Marka Ztraceného.

Marek Ztracený, zpěvák, Absolutní zlatý slavík roku 2021 :"Budeme hrát asi půl hodiny, chceme zahrát ty písničky, které mají fanoušci rádi, Doufám, že bude příjemná atmosféra, že se s nimi vyfotím a příjemně pokecáme."
Nahlásit chybu


K tématu
Správa železnic, státní organizace Bohumín
Bohumín
od 30 000 Kč/měsíc

Detail